Majówka w Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim na 100 sposobów. Gdzie się wybrać?

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Dorota Witt

Majówka w Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim na 100 sposobów. Gdzie się wybrać?

Dorota Witt

Strzyżenie owiec w Myślęcinku, zwiedzanie wioski górniczej w Borach Tucholskich albo nocne podziwianie parowozów w Wenecji. W regionie nie brakuje propozycji na majówkowy odpoczynek. Sami doceniamy już to, co nie tak daleko, ale mamy też turystów z całego kraju. Nam jednak wystarczy godzina jazdy samochodem, by poznać nieznany dotąd zakątek regionu. O, na przykład nocną Wenecję. Specjalną ofertę na majówkę ma też ulubiony Myślęcinek.

Trwa MegaWeekend w regionie. Zaplanowano ponad 100 wydarzeń.
W naszym województwie sezon turystyczny otwieramy z przytupem, sprzyja kalendarz. - Wiele wydarzeń zaplanowano na dni powszednie: dziś, jutro i w czwartek możemy liczyć na tyle samo atrakcji, co 1 i 3 maja oraz w sobotę i niedzielę - zapewnia Agnieszka Kowalkowska z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. - Zaplanowano aż 105 wydarzeń w 31 miejscowościach regionu, w niektórych imprezach będzie można wziąć udział tylko teraz, bo przygotowano je specjalnie na majówkę.

Sprawdzamy, gdzie warto się wybrać.

Pociąg do Koronowa

Od 1 do 5 maja można się tu będzie przejechać drezyną do stacji Wilcza Góra. Ciekawie zapowiadają się zwłaszcza dwa, trzygodzinne przejazdy na linii nr 241: przed zmierzchem (start w piątek o 18.30) i o świecie (niedziela, godz. 5). To gratka nie tylko dla fanów kolei, ale i fotografii: będzie można podejrzeć żyjące w pobliżu linii dzikie zwierzęta. Rezerwacja: 798 203 446)

Kopalnia i coś na ząb

Chętnych zaprasza wioska górnicza w Borach Tucholskich, w miejscowości Piła Młyn. Można tu zwiedzić pozostałości jedynej podziemnej kopalni węgla brunatnego w Polsce północnej (1-5 maja, od godz. 12 do 17; bilety: 7/10 zł)

Pokochaliśmy majówkowe wydarzenia w regionie, w zeszłym roku, żeby dostać się na niektóre atrakcje, trzeba było swoje odczekać, długa kolejka ustawiła się, m.in. do zamku w Świeciu.

Znajdzie się też coś dla tych, którzy stawiają na zdrowy wypoczynek. 3 maja między 12. a 18. odbędzie się Festyn regionalny Jarmark Natura w pałacu w Polednie. Będzie można spróbować zdrowej, regionalnej żywności.

W twierdzy wszystko gra

Specjalnie dla fanów militariów udostępnione zostaną miejsca, do których na co dzień nikt nie ma wstępu. 3 maja między 11. a 15. otworzą się bramy Cytadeli Twierdzy Grudziądz. To też okazja do przyjrzenia się zabytkowej bron. Z punktu widokowego na koronie Wielkiego Magazynu będzie można rzucić okiem na panoramę Wisły. W samo południe zagra Grudziądzka Orkiestra Dęta.

Turyści z całego kraju

- Pokochaliśmy majówkowe wydarzenia w regionie, w zeszłym roku, żeby dostać się na niektóre atrakcje, trzeba było swoje odczekać, długa kolejka ustawiła się, m.in. do zamku w Świeciu - mówi Agnieszka Kowalkowska. - Głośne wydarzenia przyciągają turystów z całego kraju.

Parowozy pod osłoną nocy

Nocny spacer wśród dymiących parowozów to gwarancja niesamowitych wrażeń. Wenecką Noc z Parowozami zaplanowano na 4 maja. Po 20. odbędzie się tu koncert Kwartetu pałacowego. (początek nocnego zwiedzania o 19.30; dla chętnych możliwość dojazdu i powrotu kolejką na trasie Żnin - Wenecja - Żnin; bilety do muzeum: 9/11 zl, przejazd kolejką: 8/10 zł).

Archeologiczna wiosna

A jeśli Wenecja, to może przy okazji Biskupin? Od 1 do 5 maja potrwa tu Archeologiczna wiosna. Na zwiedzających będą czekać pokazy i warsztaty, m.in. krzemieniarstwa, pradziejowego i wczesnośredniowiecznego tkactwa, garncarstwa, wyrobu ozdób, jakie nosili mieszkańcy „Osady obronnej na półwyspie” z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, degustacje dawnej kuchni, gry i zabawy zręcznościowe. Nie zabraknie wczesnośredniowiecznych wojów, którzy chwycą za broń (bilety: 8/15 zł).

Włos pod binokularem

Jak zawsze zaprasza też Myślęcinek. 1 maja zawitają tu miłośnicy motocykli. O godzinie 13. z placu przed Tesco w kierunku parku wyruszy parada, która na miejsce dotrze ok. godziny 14. Na głównych parkingach odbędzie się uroczyste święcenie maszyn.

Dzień później w ruch pójdą nożyce. Zwiedzający będą mogli przyglądać się strzyżeniu owiec (początek o 11. w dziecięcym zoo). - Tam doświadczony strzygacz dokonana ścięcia runa mieszkańców minizoo - zapowiada Sandra Tyczyno, rzeczniczka LPKiW. - Lekarz weterynarii wykona profilaktyczne zabiegi. Następnie, w drewnianym pomieszczeniu tuż obok, będzie można oglądać włos pod binokularem oraz dowiedzieć się ciekawostek o włosach i sierści zwierząt. Później zapraszamy na wybieg kuców, gdzie opiekunowie zwierząt pokażą i opowiedzą o tym, jak się pielęgnuje kucyki.

Niedziela, 5 maja, została w myślęcińskim zoo ogłoszona dniem niedźwiedzi. O 11. odbędzie się pokaz karmienia tych zwierząt. Obok wybiegu porozwieszane zostaną informacje o okazach, żyjących na całym świecie (bilety do zoo: 12/18 zł).

To jeszcze nie cała propozycja LPKiW na majówkę. Od środy będzie można już korzystać z plaży tuż obok polany grillowej. Regularne kursy w weekendy rozpocznie lubiana ciuchcia. Będzie jeździć w soboty, niedziele i święta co godzinę od 11. do 18. Początek trasy przy punktach gastronomicznych obok głównych parkingów parku. Cena biletu: 5 zł i 3 zł.

Który urząd nieczynny?

Ci, którzy majowy urlop chcieliby wykorzystać nie tylko na odpoczynek, ale i na załatwienie urzędowych spraw, muszą się liczyć z utrudnieniami. Urząd miasta działa normalnie, także w czwartek, 2 maja, jednak w tym roku jest to dzień wolny dla pracowników administracji rządowej, nieczynny będzie więc urząd wojewódzki w Bydgoszczy. W zamian urzędnicy przyjdą do pracy 11 maja.

Autobusem na majówkę

Od środy zmieni się co nieco w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W weekendy i święta przybędzie kursów autobusu nr 52 do Myślęcinka, który od 1 maja będzie jeździł wg letniego rozkładu (podobnie jak autobus 73 do Dworca Bielawy). Tego dnia zacznie kursować autobus 75, który w soboty, niedziele i święta będzie woził bydgoszczan do Ostromecka. 1 i 3 maja autobusy i tramwaje będą jeździć jak w niedziele.

Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.