Anna Dziedzic

Maleńki chłopczyk z sosnowieckiego Okna Życia jest cały i zdrowy

To siostra Ambrozja miała dyżur, gdy do Okna Życia w Sosnowcu przyniesiono maleńkiego chłopczyka Fot. Marzena Bugała-Azarko To siostra Ambrozja miała dyżur, gdy do Okna Życia w Sosnowcu przyniesiono maleńkiego chłopczyka
Anna Dziedzic

Jest jeszcze bardzo maleńki, ale zdrowy i bezpieczny. W poniedziałek wieczorem w sosnowieckim Oknie Życia otulonego w kocyk chłopczyka znalazły siostry karmelitanki.

Delikatny sygnał postawił na nogi dyżurującą przy sosnowieckim Oknie Życia siostrę Ambrozję z zakonu Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Była 21.35. Natychmiast poszła sprawdzić, co się stało. Zobaczyła otulonego kocykiem maleńkiego chłopca. Nie płakał. Widać, że przyszedł na świat niedawno.

- Nasze Okno Życia istnieje już dziewięć lat. To pierwsze dziecko, które w nim znaleźliśmy. Zdarzały się różne sytuacje, że zadźwięczał sygnał, ktoś sobie np. robił żarty. Ale tym razem to nie był żart - mówi ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, do którego należy Okno Życia.

Chłopiec w ciągu kilku minut trafił w ręce lekarzy pogotowia, którzy zbadali go i zawieźli do Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II.
- Jego stan jest dobry - powiedział nam Andrzej Siwiec, prezes zarządu Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

Prawdopodobnie, dziecko trafi w najbliższych dniach do specjalnej placówki opiekuńczej. Jeśli w ciągu kilku następnych tygodni po noworodka nikt się nie zgłosi, chłopczyk dostanie nową tożsamość. Dzięki temu, ma szansę w miarę szybko trafić do rodziny adopcyjnej.

Okno Życia to miejsce, gdzie matka może bez konsekwencji zostawić nowo narodzone dziecko, jeśli z różnych przyczyn nie chce, lub nie może się nim zająć. Ma gwarancję, że nie stanie mu się tam krzywda. Ma też gwarancję anonimowości.

W dalszej części:

 • Czy będą poszukiwania matki
 • Co mówią o takich takich sytuacjach psychologowie
 • Dlaczego zaniechanie poszukiwań jest dobrym rozwiązaniem
Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.