Małgorzata Rabiega: W uchwale antysmogowej brakuje terminu wymiany pieców

Czytaj dalej
Edyta Hanszke

Małgorzata Rabiega: W uchwale antysmogowej brakuje terminu wymiany pieców

Edyta Hanszke

Z naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa UM Opola rozmawiamy o opolskiej uchwale antysmogowej i stanie powietrza w Opolu.

Uchwała, która weszła w życie 1 listopada, to w ocenie Małgorzaty Rabiegi spory problem dla samorządów.

- Uchwała weszła w życie w momencie, kiedy część mieszkańców miała już kupiony opał na ten sezon, co podnosiliśmy. Druga sprawa jest taka, że karać możemy za spalanie śmieci, a muły węglowe i flotokoncentraty zakazane w uchwale sejmiku są dostępne w sprzedaży - wyjaśnia Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta Opola.

- Strażnicy mogą edukować, pouczyć, że jest uchwała, ale nie mają możliwości nałożenia mandatu - podkreśla Małgorzata Rabiega. - Możemy przeprowadzić kontrole, ale ma to wymiar bardziej edukacyjny.

W ocenie pani naczelnik powietrze w Opolu nie jest najgorsze, a samorząd informuje mieszkańców o stanie powietrza według wyznaczonych prawem procedur, co oznacza, że te informacje docierają do mieszkańców już post factum.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.