Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Malownicze podziemia Zabytkowej Kopalni Guido PROGRAM 360 DOOKOŁA ŚLĄSKA

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Nauka
Arkadiusz Nauka

Malownicze podziemia Zabytkowej Kopalni Guido PROGRAM 360 DOOKOŁA ŚLĄSKA

Arkadiusz Nauka

Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu to jeden z najważniejszych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki. Tylko w 2016 roku Kopalnie Guido, a także sąsiadujące z nią obiekty pogórnicze odwiedziło ponad 154 tys. osób, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich zabytków na trasie turystyki industrialnej. ZOBACZCIE PROGRAM W 360 DOOKOŁA ŚLĄSKA

Kopalnia Guido powstała w latach 50' XIX wieku. Imię otrzymała na cześć swojego właściciela, magnata przemysłowego, Guido Henckela von Donnersmarcka. Do lat 80' XIX wieku wydrążono w niej dwa szyby - Guido i Kolejowy.

W 1887 roku Donnersmarck musiał sprzedać kopalnie Państwu Pruskiemu, ze względu na jej niską rentowność. Ostatecznie wydobycia zaprzestano tu w 1928 roku. Nieco później, już w latach 80' XX wieku na terenie kopalni uruchomiono skansen dla turystów. Jednak nieprzemyślane decyzje sąsiednich kopalni doprowadziły do kłopotów z wentylacją i zamknięcia trasy w 1996 roku. Dzięki staraniom władz Zabrza udało się ponownie otworzyć kopalnie dla turystów w 2007 roku. Od tamtego czasu Kopalnia Guido bije rekordy popularności.

Zwiedzający mają do dyspozycji trzy trasy turystyczne: Poziom 170, 320 i 355.

Poziom 170 opowiada o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. To bowiem patronka górników jest postacią centralną w tej części zwiedzania.

Z kolei największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.

Poziom 355 to najbardziej "surowe" miejsce Kopalni Guido. Trasa wiedzie obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. "Szychta" to propozycja dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Zachodniego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Zachodniego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Zachodniego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Arkadiusz Nauka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.