Malutki Tymek połknął żrące granulki do udrażniania rur. Jego operacja to medyczny cud

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Malutki Tymek połknął żrące granulki do udrażniania rur. Jego operacja to medyczny cud

Agata Pustułka

Tymek, kiedy miał 13 miesięcy, połknął granulki Kreta, które wypaliły mu narządy mowy i przełyk aż do żołądka. Od tej pory nie mówi, odżywiał się przez sondę. Kilka dni temu wypił kilka łyków wody z plastikowego kubka i polizał tabliczkę czekolady.

Chirurdzy rekonstrukcyjni z Instytutu Onkologii w Gliwicach, tworząc historię medycyny, stając się jej bohaterami, ratują życie, dla którego nie było wielkiej nadziei. Tak już dwa razy przeszczepili twarz, a teraz znowu dokonali wręcz niemożliwego. U 6-letniego Tymka jednoczasowo przeszczepili narządy szyi, tkanki i szpik. I zrobili to jako pierwsi na świecie.

Prof. Adam Maciejewski, charyzmatyczny szef zespołu chirurgów rekonstrukcyjnych z Gliwic, nigdy nie mówi o cudzie, zawsze podkreśla rolę zespołowej pracy i dodaje, że kolejne wyjątkowe operacje były możliwe dzięki tysiącom, które już przeprowadzili. Nie zawsze tak medialnych, ale dla pacjentów, którym nowotwór zniszczył krtań, tchawicę, oferujących nowe życie. W komforcie. Rutyna? Jak najbardziej i w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. Po wielokroć powtarzane przy stole operacyjnym czynności są doprowadzane do perfekcji.

Robert Kasprzyk, tata Tymka, sam nawiązał kontakt z profesorem, gdy czytał o kolejnych przekraczanych przez jego ludzi granicach medycyny. Jego syn właśnie potrzebował lekarzy, którzy zdecydują się na podjęcie karkołomnego zadania. Być może przeznaczonego dla cudotwórców.

- Nasze kontakty trwają kilka lat. Prof. Adam zna historię mojego Tymka na pamięć. Gdy powiedział mi, że to zrobi, wstąpiła we mnie nadzieja, która powoli już umierała. Prosił, by utrzymać syna w jak najlepszej kondycji. Tymek nie mógł być operowany zbyt wcześnie, bo jego organizm nie wytrzymałby trudów zabiegu - mówi pan Robert.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.