Mały katalog polskich intencji Anno Domini 2017

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Mały katalog polskich intencji Anno Domini 2017

Janusz Strzelczyk

Przed nami szczyt pielgrzymkowy. Zapytaliśmy pielgrzymów o intencje, z jakimi idą na Jasną Górę. Oto ich przepiękne osobiste historie

Na Jasną Górę dotarła już 72. Piesza Pielgrzymka Rybnicka - symbol śląskiej religijności. 12. Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej również. Wyruszyli pielgrzymi z Bielska i Zagłębia. Szczyt pielgrzymkowy nadejdzie 15 sierpnia.

Hasło tegorocznej pielgrzymki rybnickiej to „Z Maryją głosić Ewangelię”. Pielgrzymi przez 4 dni przeszli 115 kilometrów.Przewodnikiem był ks. Marek Bernacki.

- Pielgrzymka pełna radości, pełna udziału młodych, rodzin, to wszystko nadaje takiego kolorytu. Doszliśmy szczęśliwie, bezpiecznie, bardzo jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, ludziom, którzy nas przyjmowali na trasie, którzy nam posługiwali. I z wielką radością stajemy dzisiaj przed obliczem ukochanej Matki - mówił na Jasnej Górze ks. Bernacki. - To jest charakterystyczne dla Śląska, ta nasza pobożność. Można powiedzieć, że jest naszym fenomenem i Bogu za to dziękujemy. To jest pobożność całych naszych rodzin.

Każdy z 3,5 tysiąca pielgrzymów przyniósł do maryjnego sanktuarium swoje intencje: od spraw bardzo osobistych do trosk o ojczyznę, pokój na świecie. - Zaczynałam pielgrzymowanie na Jasną Górę w latach 80. - opowiada Maria Ziaja. - Chodziłam z pielgrzymką krakowską. Wtedy pielgrzymki miały charakter bardzo patriotyczny, nawet polityczny. Od lat 90. co dwa, trzy lata idę z naszą pielgrzymką rybnicką. Intencje? Są przede wszystkim osobiste.

Mały katalog polskich intencji Anno Domini 2017

Rybniczanie pielgrzymują też rodzinami. Tak jak rodzina państwa Parchoniuchów i Storchów. Obaj ojcowie rodzin są górnikami. Ich dzieci jechały w wózkach.

Tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę sięga średniowiecza. Do obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze przybywali wierni niemal nazajutrz po pozostawieniu tam ikony przez księcia Władysława Opolczyka w 1382 roku. Tradycje śląskiego pielgrzymowania na Jasną Górę są naprawdę bogate. Najstarszą z udokumentowanych pielgrzymek jest pielgrzymka gliwicka z 1626 roku. Gliwiccy pątnicy przyszli na Jasną Górę podziękować Matce Bożej za uratowanie ich miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Legenda mówi, że Matka Boska rozpostarła swój płaszcz nad miastem, chroniąc gliwiczan i zmuszając najeźdźców do ucieczki. W tamtej pielgrzymce szło 80 wiernych, niosących sztandar z wizerunkiem Maryi. Przed wyruszeniem w drogę ślubowali, że gliwiczanie co roku będą odbywać pielgrzymkę. Jak zapisano w miejskiej kronice, „Matce Bożej to ślubowanie było miłe, a dla mieszczan zbawienne”.

Sierpień to miesiąc, w którym do jasnogórskiego sanktuarium przybywa najwięcej pielgrzymek. Przypadają dwa wielkie święta maryjne: 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 26 sierpnia - odpust Matki Boskiej Częstochowskiej, nazywany też świętem Matki Boskiej Zielnej. Tylko w sierpniu z całej Polski na Jasną Górę przychodzi ponad 40 pielgrzymek, a w nich - ponad ćwierć miliona osób. To więcej niż Częstochowa liczy mieszkańców. Na Jasną Górę prowadzi ponad 50 szlaków pątniczych.

Intencje pielgrzymów z pielgrzymek: rybnickiej, jaworznickiej, olkuskiej i sosnowieckiej, którzy wyruszyli na Jasną Górę w pierwszych dniach sierpnia

Paulina Storch, 25 lat, handlowiec, Michał Storch, górnik, 26 lat, Mikołaj, 3,5 miesiąca. Pielgrzymka jest w intencji naszego syna Mikołaja, który urodził się 3,5 miesiąca temu, o którego też prosiliśmy Matkę Bożą i wyprosiliśmy. Poznaliśmy się na pielgrzymce, prosiliśmy, abyśmy się pobrali.

Błażej Wypiór, 14 lat, uczeń
Na początku szedłem po prostu z pielgrzymką. Ale w drodze pomyślałem o żużlu, żeby się udawało. I taka intencja przyszła mi na myśl, żeby ROW się utrzymał w Ekstraklasie.

Beata Netko, 43 lata, nauczycielka przedszkolna
Dużo mam próśb, ale jest też za co dziękować Najświętszej Panience. Taka złożona była intencja tej pielgrzymki, prośby i podziękowania. To jest moja druga pielgrzymka po pierwszej, po dwudziestu latach.

Krzysztof Zalaszewski, 45 lat, przedstawiciel handlowy
Moja pielgrzymka jest w intencji naszej ojczyzny, abyśmy umieli rozwiązywać nasze problemy. Żeby wszystko było rządzone zgodnie z planem bożym. Ta pielgrzymka to także ekspiacja za swoje niedoskonałości, grzechy. Ale to także ekspiacja za spektakl teatralny „Klątwa”, który tyle niedobrego wnosi w naszą przestrzeń kulturową.

Adam, 53 lata, własna działalność handlowa. Pielgrzymuję, aby pomodlić się o błogosławieństwo dla siebie, dla rodziny, dla naszej ojczyzny. Podziękować za zdrowie, za doznane łaski.

Paweł Kamiński, 49 lat, prowadzi własną firmę
Pielgrzymuję w intencji naszej ojczyzny wiernej Bogu, Krzyżowi, Ewangelii. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce jak Jasna Góra. Przybywamy do naszej królowej Matki Boskiej prosić o odnowę moralną narodu polskiego.

Antoni, 69 lat, emeryt
Mam swoje prywatne intencje. Proszę też o pomyślność dla naszej ojczyzny. Cieszę się, że dotarłem tutaj, mimo takiego wysiłku.

Monika Herman, Czerwionka-Leszczyny Idę w intencji dziękczynnej za ocalenie i uzdrowienie Konrada z Nysy, który omal nie utonął w morzu tego roku, więc jest to dla mnie pielgrzymka dziękczynna. Drugą intencją jest podziękowanie za moje nawrócenie.

Krzysztof Pawełkiewicz, Wodzisław Śląski Moja intencja jest głównie dziękczynna, ale też proszę o pomyślne rozpoczęcie nauki dla córki, która w tym roku zdała maturę i planuje kontynuować naukę.

Andrzej Kania, Wodzisław Śląski Idę w intencji swojej i członków rodziny, bo wiem, że mimo szczerych chęci, nie każdy miał możliwość pójścia razem ze mną.

Anastazja Tomecka, Wodzisław Śląski Chciałabym prosić o dobrą żonę dla syna i podziękować za to, że szczęśliwie wrócił z wyjazdu, bałam się o niego, tym bardziej że był to wyjazd pod namioty, w dodatku bardzo daleko.

Zbigniew Lubas, parafia św. Herberta w Wodzisławiu
Idę, aby podziękować za szczęśliwie przepracowane 25 lat na kopalni. Jest to moja pierwsza pielgrzymka. Upał mi niestraszny, jest to dla mnie sprawa duchowa, więc pogoda nie gra roli.

Marcel z parafii z Marklowic Idę w intencji mojej rodziny - szczególnie mojej niepełnosprawnej wnuczki i zmarłego zięcia.

Stefan Niedobecki z Rybnika
To 41. pielgrzymka. Chcę podziękować Bogu za to, że przepracowałem 25 lat na kopalni i nic mi się nie stało. Miałem też niedawno groźny wypadek autokarowy, z którego wyszedłem bez szwanku. Idę też w intencji mojej wspaniałej rodziny i za to wszystko podziękować.

Grażyna i Piotr Osiakowie i ich 10-letni syn Szymon, Jastrzębie Chcemy podziękować za przemianę, jaka w nas nastąpiła jakiś rok temu i trwa do dziś. Za pomoc w życiu codziennym i wszystko, co mamy od Boga.

Edyta Labza Mam osobiste intencje, których wolałabym nie zdradzać, ale będę też modlić się za rodzinę, parafię i naszych księży z Jastrzębia-Zdroju i nie tylko.

Dominika Porębska To druga pielgrzymka, pierwsza była w Wadowicach. Chcę modlić się za rodzinę i najbliższych.

Andrzej Dziewior z Rydułtów
Mam oco prosić Matkę Bożą. Żeby wynik badania był dobry. Będę też dziękował zato, że pierwszy był dobry.

Krystyna Dziuba z Rybnika. 80 lat Intencji jest wiele. Głównie związane z rodziną. Małe dzieci: mały problem, duże: większy.

Katarzyna Grajner z Ligockiej Kuźni w Rybniku O zdrowie dla swoich dzieci, ale też o zdrowie mamy, która miała operację.

Dorota, 33 lata, pedagog Proszę o wyleczenie z choroby i dar macierzyństwa zdrowego dziecka.

Michalina, 25 lat, pielęgniarka Proszę o błogosławieństwo i miłość dla mnie i dla wszystkich osób z grup modlitewnych, dzięki którym otworzyły się moje oczy.

Grażyna, 58 lat, fryzjerka Matkę Bożą proszę, aby mój mąż otworzył oczy i zerwał z nałogiem pijaństwa, by był zdrowy, bardziej cierpliwy i zbliżył się do Boga.

Patrycja, 38 lat, ekspedientka Na tej pielgrzymce mam intencję dla mojego męża. Proszę dla niego o dar mądrości i łaski potrzebne mu w pracy.

Agata, 49 lat, pielęgniarka Proszę o błogosławieństwo dla moich córek, żeby rozpoznały właściwą drogę w życiu.

Kamil Ziaja, 33 lata, konserwator urządzeń elektrycznych, Ewa Ziaja, 32 lata, nauczycielka Mamy kredyt we frankach i nadzieję, że uda się oświecić bankierów, by problem frankowiczów rozwiązać.

Andrzej Komar, 50 lat, elektryk
Proszę, aby moja córka znów odzyskała wiarę.

Krystyna, 45 lat, księgowa Żeby chłopak mojej córki dał się przekonać do powrotu do wiary, posłuchał jej, mnie i swoich rodziców.

Wiktoria, 48 lat, gospodyni domowa, Stefan 54 lata, mechanik samochodowy Prosimy o wstawiennictwo nad naszą rodziną i błogosławieństwo dla córek i dla syna, aby wszystko ułożyło się jak najlepiej.

Mirosława, 49 lat, krawcowa
Proszę o pomoc dla syna Karola, aby sięnawrócił, rzucił narkotyki, alkohol i papierosy. Żeby żył uczciwie, bez nałogów.

Urszula Kozaj, 38 lat, nauczycielka Proszę o zgodę w małżeństwie mojego syna, dobre wychowanie wnuka, przestrzeganie moralności, wartości chrześcijańskich.

Stefan, 60 lat, emeryt
Modlę się za Iwonkę, za kolegów, o uzdrowienie chorych, cierpliwość w oczekiwaniu na mieszkanie dla mojego kuzyna.

Grażyna Opara, 22 lata, studentka
Pielgrzymuję w intencji zdania egzaminów w sesji poprawkowej, o pokój na świecie. We wszelkich sprawach Bogu wiadomych.

Edyta, 39 lat, właścicielka kwiaciarni W intencji mojej oraz wszystkich niepełnosprawnych, o błogosławieństwo, pogłębianie wiary, większe zawierzanie i zaufanie Chrystusowi.

Mieczysław Walczak, 40 lat, pracownik fizyczny Proszę o modlitwę w intencji mojej córki. O dar mądrości dla niej.

Andrzej, 23 lata, student Proszę o zdrowie dla chorej mamy i babci oraz całej rodziny i wytrwanie w trzeźwości dla ojca.

Krystyna, 50 lat, wizażystka Proszę o zdrowie, błogosławieństwo i opiekę Matki Jasnogórskiej dla moich rodziców, rodzeństwa i dla mnie samej o siły na każdy dzień.

Marek Wachowiak, 40 lat, urzędnik Dziękuję za otrzymane łaski, proszę o modlitwę w intencji zdrowia dla rodziny.

Zbigniew, 34 lata, informatyk Proszę o błogosławieństwo Boże i wsparcie Matki Najświętszej dla całej rodziny. Proszę również o modlitwę w intencji zmarłych dziadków.

Radosław Parchoniuk, 32 lata, górnik, Ewa Pparchoniuk, 32 l., pracownik ochrony, dzieci, Radosław junior, 3 l. i Ania, 2 l. Pielgrzymka jest w intencji naszej rodziny. Jest dla nas bardzo ważna. Modlimy się o zdrowie, pomyślność.

Kamil, 18 lat, licealista Proszę o zdrowie, błogosławieństwo i opiekę Matki Jasnogórskiej, a także o to, żeby pomogła mi we właściwym wyborze dalszej drogi w życiu.

Grażyna, 29 lat, kosmetyczka, Wiktor, 30 lat, aptekarz
Modlimy się o pokój na świecie. To jest jedna z naszych pielgrzymkowych intencji. Prosimy też o pomyślność w naszym życiu.

Maria, 25 lat, absolwentka wyższej uczelni Proszę o zdanie końcowych egzaminów, obronę pracy magisterskiej, o opanowanie, wsparcie Ducha Świętego.

Dorota, 40 lat, bezrobotna Proszę o zdrowie oraz opiekę Matki Boskiej Jasnogórskiej dla mojej rodziny, a w szczególności dla mojej mamy, która bardzo tego potrzebuje.

Andrzej Komarnicki, 40 lat, ekonomista Proszę o zdrowie dla cierpiących. Niech odrodzi się w ich sercu wiara i wola walki z chorobą. Wiem, że dla Boga nie ma nic niemożliwego, jeśli więc zechce, może wszystko uczynić.

Adrian 29 lat, farmaceuta Proszę, bym znalazł sens i szczęście w życiu, abym nie grzeszył i znalazł żonę taką, o jaką się modlę, dokończył remont domu, nauczył się angielskiego i wszystkie łaski, o które proszę w duszy.

Klara Matysek, 50 lat, kucharka
Matkę Najświętszą proszę o opiekę i ochronę, zawierzam i polecam moje wszystkie dzieci i ich życie, zdrowie, dobre ich wychowanie, wykształcenie, pracę i przyszłe ich rodziny i domy. Dziękuję i proszę o pomoc i opiekę nad synem.

Anita, 34 lata, menedżerka, Artur, 33 lata, automatyk, Koprowie Chcemy podziękować za przemianę, jaka w nas nastąpiła przed kilkoma miesiącami i trwa.

Barbara, 38 lat, laborantka Proszę Matkę Bożą, aby mi pomagała i ochraniała w miejscu pracy, abym nadal dobrze i bezpiecznie pracowała, pomagała mi w dobrych relacjach z ludźmi, również z nowymi przełożonymi i pomagała, bym lepiej zarabiała, bo ja i dzieci bardzo tego potrzebujemy.

Iwona, 56 lat, sprzątaczka Proszę o pokój w mojej rodzinie, szczególnie o zgodę między córkami.

Andrzej Kosmala, 48 lat, rzemieślnik Proszę Matkę Bożą o łaskę i opiekę nad córkami, a dla Agnieszki o łaskę zdrowia, aby znalazła lepszą pracę, w której będzie czuła się doceniana i godnie wynagradzana.

Kamila, 26 lat, urzędniczka miejska Proszę na tej pielgrzymce w modlitwie, intencji naszą ukochaną Matkę Bożą Jasnogórską o prawidłowy rozwój dla poczętego dziecka, o szczęśliwe rozwiązanie i złagodzenie bólu porodowego, a także w intencji wysłuchania wszystkich próśb polecanych Bogu.

Dawid z Jaworzna, 40 lat, prawnik
Proszę Matkę Bożą o zdrowie i błogosławieństwo dla mnie, rodziny i bliskich oraz tych, którzy prosili, bym pomodlił się w ich intencjach.

Kinga Liszka, 26 lat O poprawę stanu zdrowia i pogłębienie relacji z Bogiem.

Dawid z Jaworzna, 26 lat, autonomik Pielgrzymuję w intencji o zdrowie dla dziadków i życie wieczne dla babci, która zmarła niedawno. I o pomyślność.

Łukasz, 21 lat, elektromechanik
Modlę się o powodzenie w drugim podejściu na studiach, abym je skończył. Mam też intencję dziękczynną, bowiem układa mi się obecnie w życiu. Proszę też o dobrą żonę.

Anna, 33 lata
Proszę o trzeźwość w rodzinie, o to, aby mój tata przestał nadużywać alkoholu.

Łukasz z Jaworzna, 23 lata, elektryk w kopalni Idę w intencji zdrowia dla całej rodziny.

Ewa, 54 lata, wdowa Proszę Matkę Bożą o błogosławieństwo dla całej rodziny.

Halina, 54 lata, sprzątaczka
Chcę prosić Maryję o to, żeby mnie i całej rodzinie wciąż dopisywało zdrowie.

Krystyna, 67 lat, emerytka
Chcę podziękować Bogu i Matce Najświętszej, że idę na Jasną Górę już dziesiąty raz.

Jadwiga należyta, Rybnik
To już moja 17. pielgrzymka. Idę podziękować za 40-lecie małżeństwa, w intencji naszych dzieci, o zgodę, miłość, pomyślność i zdrowie dla całej naszej rodziny. Ale także o zdrowie dla koleżanek z pracy. Jak co roku niosę też intencje swoich znajomych i przyjaciół.

Liliana, 58 lat, kucharka w szkole Mam intencję dziękczynną za całokształt mojego życia, 40 lat małżeństwa i poprosić o zdrowie dla całej rodziny.

Maria, 60 lat, kucharka w szkole
Chcę podziękować za łaski i przeprosić za to, co było złe w moim życiu. Chcę też prosić o szczęśliwe rozwiązanie dla mojej synowej.

Elżbieta, 50 lat, obsługa w szkole
W tym roku skończyłam 50 lat, więc chcę podziękować za otrzymane łaski. Poza tym Polacy od zarania chodzą na pielgrzymki, spełniam swój patriotyczny obowiązek.

Wiesława, 52 lata, pielęgniarka
Chcę podziękować za to, co posiadam, prosić o zdrowie dla całej rodziny. Zostanę babcią. Moja synowa jest w ciąży. Proszę więc o szczęśliwe rozwiązanie.

Paulina, 18 lat, uczennica Będę prosić Matkę Bożą o pomoc na maturze.

Joanna, 24 lata, pracuje w sekretariacie Moja intencja jest taka, aby zatrzymać się w tym codziennym biegu, spotkać drugiego człowieka, zobaczyć w nim Boga, doświadczyć dobra.

Kazimierz, 48 lat, Wspólnota Betlejem Moją intencją jest podróż. Niosę też intencje osób, które mnie o to poprosiły.

Marek, 45 lat, Wspólnota Betlejem
Modlę się o dotarcie do celu, dla mnie i dla innych osób, biorących udział w pielgrzymce. O spełnienie ich intencji. Proszę też o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla sióstr zakonnych, z którymi się modlę.

Joanna, 35 lat, pracownica sieci telefonii komórkowej. Proszę o łaskę macierzyństwa dla mnie.

Michał, 30 lat, bezrobotny
Mam prośbę o pomoc w znalezieniu pracy.

Ks. Andrzej Króliczek, Rybnik
Mam trzy intencje: dziękuję za 3 lata posługi w parafii św. Antoniego w Rybniku. O błogosławieństwo Boże dla wszystkich parafian, w szczególności dla dzieci i młodzieży z naszej parafii oraz o nowe powołania kapłańskie.

Agata Opawska, Rybnik
Obchodzę w tym roku drugą rocznicę zamążpójścia i chcę za to podziękować. Będę prosiła o zdrowie dla mamy, która trafiła do szpitala, a także o szczęśliwe rozwiązanie dla mojej przyjaciółki, która jest w zagrożonej ciąży.

Janusz Reclich, Rybnik
Idę w intencji zdrowia i pomyślności całej mojej rodziny i przyjaciół. Idę nie tylko z własnymi intencjami, ale także wielu przyjaciół, którzy mnie o to prosili. W tym roku było tego wyjątkowo dużo i czuję się w obowiązku wszystko to wypełnić. Ja także idę w intencji przyjaciół, którzy nie są blisko Boga, nie chodzą do kościoła - aby to się zmieniło.

Alina Broda, Rybnik
Przede wszystkim idę w podziękowaniu za to, że na świecie pojawiło się dwoje moich wspaniałych siostrzeńców, chłopiec i dziewczynka. Że jest praca i zgoda w naszym małżeństwie, z prośbą o dalsze łaski.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.