Mamy ekspertów od nowotworu i serca

Czytaj dalej
Iwona Rojek

Mamy ekspertów od nowotworu i serca

Iwona Rojek

– Nasi pacjenci żyją coraz dłużej, ale trzeba pamiętać, że leczenie onkologiczne ma też skutki uboczne dla serca – mówi Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Dlatego onkolodzy i kardiolodzy muszą ze sobą współpracować. Z inicjatywy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii powołano Zespół Ekspercki Onkokardiologii Onkokardio.

W zespole, któremu przewodniczy doktor habilitowany Sebastian Szmit z Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych Warszawie, znalazła się doktor nauk medycznych Barbara Sosnowska-Pasiarska, kierownik Zakładu Onkokardiologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Zadaniem tego zespołu jest integracja środowiska, wymiana doświadczeń, prowadzenie wspólnych badań, podejmowanie działań w celu podniesienia jakości opieki onkokardiologicznej. Wpisujemy się w rytm działań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, mających wybitne ośrodki onkologiczne, a każdy ośrodek ma w swoich strukturach kardiologa lub kardioonkologów.

Jak dodaje doktor Barbara Sosnowska-Pasiarska, w Centrum rocznie udzielanych jest ponad 5 tysięcy porad i konsultacji kardiologicznych pacjentom leczonym w trybie ambulatoryjnym oraz w klinikach. Do starachowickiej kardiologii, z którą centrum współpracuje, trafia rocznie ponad 30 pacjentów w stanie ostrym, z zawałami, niewydolnością, arytmią, wymagających zabiegów kardiologii inwazyjnej.

Iwona Rojek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.