Julia Kalęba

Mamy epidemię krótkowzroczności. Na własne, młodych Polaków, życzenie

Mamy epidemię krótkowzroczności. Na własne, młodych Polaków, życzenie Fot. Anna Kaczmarz
Julia Kalęba

Cory Young jest Anglikiem, który od ponad ćwierćwiecza mieszka w Polsce, gdzie przyjechał jako 19-latek, by zobaczyć, jak rodzi się tu demokracja. I został. Skończył Akademię Medyczną w Krakowie

Czy Polacy dbają o swoje oczy?

Coraz bardziej. W ogóle Polacy są szczególnie wrażliwi na swoje zdrowie. Kiedy brytyjski pacjent wchodzi do lekarza i ten pyta się go, jak się ma, zawsze pada odpowiedź: wszystko w porządku, dziękuję. A potem lekarz musi odnaleźć powód, dlaczego ten pacjent do niego przyszedł. Kiedy polski pacjent wchodzi do gabinetu, lekarz słyszy listę wszystkich chorób, nie tylko z obrębu swojej specjalizacji, ale dotyczących tego pacjenta w ogóle.

A zazwyczaj również dolegliwości bliższej i dalszej rodziny oraz znajomych. Lekarz musi wyłuskać to, co w tym momencie jest dla leczenia pacjenta najbardziej istotne, z drugiej strony - trudniej mu przegapić jakikolwiek problem, bo istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w owej liście wszystkie ważne informacje zostały podane. Brytyjczycy z reguły mają bardziej stoickie podejście do swojego zdrowia, zakładając, że jeśli da się wytrzymać, to chyba nie warto o tym mówić.

Obserwuje pan oczy Polaków od ponad 25 lat. Czy rzeczywiście mamy coraz więcej powodów do zmartwień?

Wzrok nie jest największym problemem, choć na przestrzeni lat widać wyraźne zmiany w kondycji widzenia u polskich pacjentów. Ta najbardziej istotna dotyczy głównie dzieci i młodzieży - godziny spędzane przed ekranami telefonów, tabletów i komputerów są przyczyną krótkowzroczności. Gdy zaczynałem pracować jako okulista, spotykałem dwa przypadki krótkowzroczności u dzieci miesięcznie. Teraz przyjmuję 30 takich młodych pacjentów tygodniowo.

Gdzie leży problem?

W dalszej części tekstu dowiesz się, dlaczego tablety i smatfony niszczą wzrok i czy można uchronić się przed zaćmą. 

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.