Mamy moralny obowiązek przyjąć uchodźców - premier Kopacz w Katowicach [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Patryk Drabek i Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Patryk Drabek

Mamy moralny obowiązek przyjąć uchodźców - premier Kopacz w Katowicach [ZDJĘCIA]

Patryk Drabek

Premier Ewa Kopacz była gościem posiedzenia biura Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Spotkanie trwa w Hotelu Angelo. RELACJA + ZDJĘCIA Mamy moralny obowiązek przyjąć uchodźców.

Premier Ewa Kopacz na początek w samych superlatywach mówiła o Polsce.

- Zapraszam do Polski. To kraj, w którym można zobaczyć góry i morze oraz sympatycznych ludzi - mówiła premier.

Podkreślała również, że to czas „trudnych wyzwań” w Unii Europejskiej i wyborów w Polsce.

- Wierzymy, że skuteczne zabieganie o realizację polskiej racji stanu nie polega na podważaniu osiągnięć zjednoczonej Europy w każdej, bez mała, dziedzinie, ale na sprawnym wpisywaniu naszej racji w interes ogólnoeuropejski. Nigdy nie uchylaliśmy się i nadal nie uchylamy przed podejmowaniem działań trudnych, odważnie stawiając czoło populizmowi często budowanemu cynicznymi kalkulacjami naszych oponentów - mówiła premier Ewa Kopacz. - Czasem przychodzi nam płacić za to polityczną cenę, szczególnie wtedy, gdy opozycja - idąc na łatwiznę - przyjmuje popularną, ale mało skuteczną taktykę otwartego kontestowania wszystkich niewygodnych dla nas rozwiązań. Nie oferują przy tym żadnej, wykonalnej alternatywy - dodaje Ewa Kopacz.

Premier mówiła także, że dzięki rządom Platformy Obywatelskiej, Polska weszła do pierwszej europejskiej ligi i odgrywa obecnie rolę adekwatną do potencjału - szóstego co do wielkości państwa UE. Premier dodała, że Polska powinna pozostać partnerem racjonalnym, a przede wszystkim przewidywalnym.

- Chcemy silnej Unii Europejskiej i sprzeciwiamy się podziałom na członków lepszej i gorszej kategorii, starej i nowej Europy. To leży w interesie Polski - mówiła premier Ewa Kopacz.

Podkreślała, że Polska będzie zabiegać o solidarność świata zachodu wobec agresywnej postawy Rosji i wojny na Ukrainie.
Ewa Kopacz odniosła się także do problemu uchodźców. Niekontrolowaną migrację nazwała „najpoważniejszym wzywaniem, jakie dziś staje przed Unią Europejską”.

- Nie będziemy ślepi na kryzys humanitarny, z którym mamy do czynienia. Chcemy być solidarni i w czerwcu podjęliśmy konkretne decyzje, w tym również o rozdziale uchodźców pomiędzy państwa członkowskie. Teraz chcemy brać udział w ich realizacji. Polska nie uchyla się od odpowiedzialności. Nasze decyzje muszą być przede wszystkim skuteczne - podkreślała Ewa Kopacz.

Jednocześnie wskazała, że nie stać nas na imigrantów ekonomicznych. - Musimy razem określić listę krajów bezpiecznych, do których będziemy ich odsyłać. Mamy moralny obowiązek przyjąć tych uchodźców, których nie ma gdzie odesłać, ponieważ groziłoby im to niebezpieczeństwem lub nawet śmiercią. Tym ludziom Unia Europejska musi pomóc - mówiła Ewa Kopacz.

Dodała, że jest gotowa na rozmowy o skali polskiego zaangażowania na zasadzie dobrowolności. Podkreślała, że problem uchodźców wiąże się z odpowiedzialnością europejskich przywódców, ale decyzje muszą być skuteczne przede wszystkim w przekonaniu obywateli.


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.