Manifestują w obronie demokracji i legendy [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Maciejewska

Manifestują w obronie demokracji i legendy [zdjęcia]

Joanna Maciejewska

Mateusz Kijowski: - Trybunał Konstytucyjny to główny bezpiecznik demokracji. Broni obywateli przed zakusami większości parlamentarnej.

Na kilka dni przed manifestacjami w Warszawie i Gdańsku Mateusz Kijowski - lider Komitetu Obrony Demokracji odwiedził Toruń, by spotkać się z lokalnymi działaczami oraz sympatykami ruchu.

- Staram się jeździć wszędzie tam, gdzie KOD powstaje, ponieważ jest to inicjatywa oddolna założona przez tysiące ludzi - wyjaśnia Mateusz Kijowski.

- Jestem wysłannikiem KOD-u, który jest bardzo młody, powstał zaledwie trzy miesiące temu, ale zyskał masowe poparcie. Mam nadzieję, że dowiem się czego mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego oczekują od KOD-u. Nastawiam się przede wszystkim na słuchanie tego, co mają do powiedzenia.

- Politycy są ważnym elementem systemu demokracji - to oni podejmują decyzje i ustalają prawo - mówi Kijowski. - Bez nich nie da się w państwie nic zrobić. Trzeba z nimi współpracować, albo samemu stać się politykiem, a my nie chcemy zostać politykami.

Zupełnie inny chrakter będzie miało niedzielne spotkanie w Gdańsku, na które zaproszony został Lech Wałęsa i - jak poinformował Mateusz Kijowski - potwierdził swoją obecność na demonstracji.

W Warszawie KOD zamierza walczyć w obronie demokracji, natomiast w Gdańsku chce okazać wsparcie i wyrazić swoją solidarność wobec Lecha Wałęsy, nazwanego przez wielu legendą walki z komunizmem.

- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tego typu metodom działania, jakie w ostatnim czasie zastosowano w odniesieniu do Wałęsy. Niedługo będzie mogło to dotyczyć również każdego z nas, musimy się temu sprzeciwiać - inforumje lider KOD-u.

Demonstracja w Gdańsku (początek w niedzielę o godzinie 14) miała rozpocząć się na ulicy Polanki - w miejscu, w którym znajduje się dom Lecha Wałęsy, jednak ze względów bezpieczeństwa związanego ze spodziewaną dużą liczbą uczestników, demonstranci wyruszą z placu Solidarności.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.