Justyna Przybytek, BS, MAO

Marcin Krupa dziś zajmie swój gabinet. Jakie plany ma nowy prezydent Katowic? [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek, BS, MAO

Katowice już oficjalnie mają nowego prezydenta. Marcin Krupa zapowiada kontynuację, a nie rewolucję, i większe otwarcie na mieszkańców.

Na początek kadencji wybrany w II turze Marcin Krupa obiecuje poprawić sytuację rodzin wielodzietnych oraz seniorów w Katowicach oraz planuje rozmowy w sprawie nowego stadionu GieKSy. Wczoraj został oficjalnie zaprzysiężony przed katowicką Radą Miasta, a dziś obejmie prezydencki gabinet w gmachu przy ulicy Młyńskiej 4, w którym przez ostatnie 16 lat urzędował Piotr Uszok.

Rewolucji Krupa nie zapowiada, raczej kontynuację dotychczasowej polityki miasta, zwłaszcza w dwóch dziedzinach.
- Myślę o kontynuacji działań w dziedzinie kultury, czy przyciąganiu do miasta inwestorów, aby zwiększyć jego prestiż. Ale chcę też, aby była to kadencja nowych wyzwań, nowej jakości, nowego otwarcia - zastrzegł. Otwarte ma być miasto na mieszkańców oraz potrzeby dzielnic. Rewolucji nie planuje też w miejskich kadrach. Na razie Krupa szuka swoich zastępców. Dwóch już ma. Na pierwszego wiceprezydenta powoła Krzysztofa Mikułę, byłego posła oraz prezesa katowickiego TBS, który będzie odpowiadał m.in. za pion rozwojowy miasta, będzie też nadzorował pracę wydziałów budownictwa, planowania przestrzennego i wydziału transportu, którego utworzenie planuje Krupa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Marcin Krupa nowy prezydent Katowic Oto co obiecał katowiczanom [OBIETNICE WYBORCZE]

Drugim wiceprezydentem zostanie Bogumił Sobula, obecnie naczelnik Wydziału Organizacji i Zarządzania w Urzędzie Miasta w Katowicach. Będzie odpowiadał m.in. za inwestycje oraz kwestie organizacji i zarządzania miastem. Grono zastępców powiększyć ma się jeszcze o kobietę oraz osobę poleconą przez Prawo i Sprawiedliwość (to cena za koalicję w Radzie Miasta PiS z Forum Samorządowym).

Wiadomo też, że Krupa będzie zatrudniał w dopiero co tworzonym przez siebie gabinecie prezydenta, w którym m.in. funkcję doradcy miałby pełnić Piotr Uszok (zgody na objęcie stanowiska jeszcze nie wyraził). Co ciekawe, Uszoka nie było też na zaprzysiężeniu Krupy.

- Od tej chwili mamy nowego prezydenta, więc na pewno prezydent Uszok nie chciał zakłócać uroczystości. Cenię tę jego decyzję, ale jak już podkreślałem liczę na jego pomoc i doradztwo - wyjaśnił nowy prezydent. Opowiadał radnym i zebranym w sali sesyjnej o swoich planach na kadencję. Zapowiedział, że zadba o czyste i zielone Katowice oraz będzie realizował obietnice z kampanii. A jego obietnice zostały zawarte w 10-punktowej tzw. umowie z mieszkańcami, w której zapowiedział m.in. że wybuduje trzy baseny sportowe, zwiększy o 100 procent budżet obywatelski, dostępność miejsc w żłobkach i przedszkolach, wdroży program dedykowany seniorom i będzie budował po 100 mieszkań komunalnych rocznie.

- Ważnym elementem kadencji będzie rozwój transportu, myślę tu nie tylko o budowie centrów przesiadkowych czy długo wyczekiwanego dworca (międzynarodowego dworca autobusowe - przyp. red.), ale też rozbudowie ścieżek rowerowych - powiedział. Jak dodał, priorytetem będzie też dla miasta współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Siemianowice Śląskie

Od wczoraj również Rafał Piech oficjalnie rządzi miastem. Został zaprzysiężony na specjalnej sesji, po której odbyła się msza święta w kościele Krzyża Świętego w intencji nowych władza i mieszkańców.

Mikołów

Wczoraj o godz. 17 odbyło się zaprzysiężenie nowego burmistrza Mikołowa. Stanisław Piechula zapowiada duże zmiany i przede wszystkim stawia na kontakt z mieszkańcami.

Piekary Śląskie

Sława Umińska-Duraj, wybrana przez mieszkańców prezydentem 30 listopada, także wczoraj złożyła ślubowanie. Pracę w urzędzie rozpocznie od przeprowadzenia audytu finansowego.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
*Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Justyna Przybytek, BS, MAO

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.