Marek Szołtysek

Marek Szołtysek: Definicja regionu. Kto dziś wie, o co chodzi?

Marek Szołtysek: Definicja regionu. Kto dziś wie, o co chodzi?
Marek Szołtysek

Przed tygodniem starałem się powiedzieć, że słowo REGION jest dzisiaj tak roztomajcie rozumiane, że ta wieloznaczność pokazuje, iż w zasadzie nie wiadomo o co chodzi. Dlatego potrzebne jest pilne sprecyzowanie tego słowa.

Oto robocza definicja: REGION to jakieś terytorium, którego nazwa funkcjonuje przynajmniej od stu lat a ludzie tam mieszkający mają powszechne i uświadomione poczucie jakiejś oryginalnej kulturowej wspólnoty - historycznej, religijnej, kulinarnej, ekonomicznej czy jakiejkolwiek innej. Zgodnie więc z takim rozumieniem regionu, Górny Śląsk czy Zagłębie Dąbrowskie jest regionem. Natomiast coś tak sztucznie nazwanego, jak „podbeskidzie”, „jura” czy „opolszczyzna” – regionem nie jest.

Stworzenie definicji regionu, jest tylko pierwszym krokiem do regionalnego porządkowania naszego świata. Trzeba bowiem jeszcze rozpowszechnić poprawne definiowanie i rozumienie regionu. Jak więc idzie o województwo śląskie, to wyjątkowo dużo zrobić mogą media, śląski urząd marszałkowski, władze poszczególnych miast województwa śląskiego i wszelkie inne organizacje i grupy inicjatywne. I tutaj przekaz powinien być jasny – co spróbuję zapisać w jednym zdaniu: Województwo śląskie nie jest regionem, ale to twór administracyjny, stworzony sztucznie z części kilku regionów, takich jak niektóre ziemie regionu górnośląskiego (od Gliwic do Mysłowic i od Lublińca do Cieszyna) oraz ziemie historycznie małopolskie (Zagłębie Dąbrowskie, Żywiecczyzna, Ziemia Jaworznicka czy okolice Częstochowy).

W dalszej części:

 • Kto jest wrogiem porządkowania województwa
 • Kto jest pomocnikiem w jego porządkowaniu
 • Co Marek Szołtysek sądzi o Instytucie Zagłębia Dąbrowskiego
Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Marek Szołtysek

Komentarze

22
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Frog

Definicje w dzisiejszym świecie ustala rzeczywistość. 100 lat? A co za matoł to wymyślił i dlaczego nie 115 na przykład. Nie ma już autorytetów, świat się zmienia, a lamus o poglądach takich jak autor powyższego artykułu to muzeum sprzed czasów ipod'ów. Ja uważam, że Opolszczyzna jest regionem, a mój sąsiad może być arabem i twierdzić, że jest tu kalifat opolski. A wam nienawistni szubrawcy wara do tego.

Frog

Definicje w dzisiejszym świecie ustala rzeczywistość. 100 lat? A co za matoł to wymyślił i dlaczego nie 115 na przykład. Nie ma już autorytetów, świat się zmienia, a lamus o poglądach takich jak autor powyższego artykułu to muzeum sprzed czasów ipod'ów. Ja uważam, że Opolszczyzna jest regionem, a mój sąsiad może być arabem i twierdzić, że jest tu kalifat opolski. A wam nienawistni szubrawcy wara do tego.

Pozdro od wielkiej L

Województwo jak Pan Szanowny redaktor zauważył nie jest regionem. W województwie mieszka ponad 4 miliony ludzi, a region górnośląski o jakim Pan myśli jest w książkach historycznych i głowach może 200 tysięcy osób. Jest na dziś dzień równie realny jak regiony śródziemia z książek Tolkiena. Demokratycznie jakakolwiek zmiana jest niemożliwa więc środowiska filogermańskie i antypolskie, które Pan swoją twórczością reprezentuje próbują zmieniać rzeczywistość poprzez różne formy nacisku. Krzywdzicie swoją postawą inne grupy (np. Małopolską co widać w komentarzach pod artykułem). Was to wprawdzie nie zraża, lecz zobaczymy jak zaczniecie reagować jak was zaczną ustawiać po kątach odchodząc od demokracji w stronę wykorzystania grup nacisku. Panie Ślązak - nie czyń drugiemu co tobie nie miłe. A na marginesie o województwie górnośląskim według waszego pomysłu możecie zapomnieć

Stowarzyszenie 'Beskidzki Dom'

w tym Ziemia Częstochowska, Zagłębie, Jaworzno z okolicami, połowa powiatu bielskiego i połowa miasta Bielsko-Biała, Szczyrk, reszta Żywiecczyzny.

Nie da się tego dalej utrzymywać pod szyldem śląskie, bo śląskim to nie jest i nie będzie. Wojewódzkośląska administracja i organizacje na siłę próbują jednak ześląszczać wszystko w tym województwie co w naturalny sposób powoduje retorsje w różnej formie.

Czy to województwo może współistniej tym ślasko-małopolskim dualizmie ? Tak, a pierwszym krokiem do tego, idąc przykładem innych województw czy czeskiego kraju slezsko-moravskiego, obecne województwo musi zmienić nazwę i identyfikację na ŚLĄSKO-MAŁOPOLSKIE

Barbarossa

Myśle, że to jest wielkie świnstwo. Nie wiem jak to nazwac, spuścizna po faszystach lub komunistach - gdzie jest mój komentarz? Za dużo prawdy w nim było?

Fedrator

Panie Szołtysek, nie ma czegoś takiego jak "ziemia jaworznicka". Jaworzno jest fragmentem historycznej Ziemi Krakowskiej. Tak trudno napisać w śląskim publikatorze prawdę o sąsiednim regionie, który był przez wieki centrum administracyjnym i kulturowym Polski?

cirano

Historyczne granice z małpią złośliwością polikwidowano, ale też "naszymi" rękami (ło-Buzek) tylko poto by nas zniszczyć, zmieszać, spolszczyć. Pozostał nieoficjalny region Hanysów i zabrynicznych goroli od dziesięcioleci wnoszących chaos i bezhołowie na terenach Ślonska

stefek

Dlatego trzeba ten twór zlikwidować!

obiektywna prawda

Panie Szołtysek i wszyscy inni! Ten burdel z tymi nazwami generuje nie co innego tylko właśnie obecna, kłamliwa nazwa tej jednostki administracyjnej. Kłamstwo i brak logiki bo jak coś co jest w połowie małopolskie a w połowie śląskie może się nazywać tylko śląskie?!~I ten burdel będzie trwał do czasu aż ta zakłamana nazwa ulegnie zmianie na poprawną; woj. śląsko-małopolskie (w obecnym kształcie) lub do czasu jak do normalności wrócą granice regionów które będą tożsame z granicami jednostek administracyjnych.

Na żółto i na niebiesko ⚒

pomiędzy państwami granicą dwóch cywilizacji , dwóch kultur europejskie,Śląsk kraj bardziej zachodni i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej stronie
Ludzie używają słów tylko po to, by ukryć swe myśli,a człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.