Marek Szołtysek

Marek Szołtysek: Pierona! Woda. Czyli rzecz o pielgrzymkach sprzed lat

Marek Szołtysek: Pierona! Woda. Czyli rzecz o pielgrzymkach sprzed lat
Marek Szołtysek

W Roku Jubileuszowym 1925 do Rzymu przybyły dwie oficjalne pielgrzymki z Górnego Śląska, które zorganizowała diecezja katowicka.

W pierwszej w maju pojechało 425 pielgrzymów a w drugiej w sierpniu – 400 pielgrzymów. Koszt wyjazdu jednej osoby to było trzysta złotych, co dziś odpowiada kwocie około ośmiu tysięcy złotych. Pielgrzymi jechali pociągiem z Katowice, zwiedzając Wiedeń, Wenecję, Padwę, Asyż, Pompeje, Florencję oraz Rzym, gdzie były dwie audiencje u papieża Piusa XI. Szefem obu pielgrzymek był ks. Józef Gawlina zaś Ślązoki podczas tego wyjazdu zachwycali wszystkich swoją kulturą i dyscypliną. Część pątników jechała na tę pielgrzymkę w strojach śląskich, bo po porostu innych nie mieli.

Opis wyjazdu majowego znany jest dobrze, bo jeden z uczestników, Roman Grupka, wydał go w postaci książki pt.„ Pamiętnik Śląskiej Jubileuszowej Pielgrzymki do Rzymu w 1925 roku”. Oto jej fragmenty: WIEDEŃ - „na kolację dano nam rosół z makaronem, pieczeń z jarzyną, kompot i kawę”. WENECJA – „Wychodzimy przed budynek stacyjny, wszędzie gwar, krzyk, bieganina. Idziemy kilka kroków naprzód i /…/ zawołało kilka głosów – Pierona! Woda!”. LIDO – „Rozmieszczamy się w hotelach. Nie uszło mej uwagi brak pieców. Szczęśliwy kraj, w którym obywatele nie potrzebują ogrzewać swoich mieszkań”. MESTRE –„wszędzie wzdłuż drogi szeregi drzew morwowych, które są pokarmem jedwabników, z których kokonów fabrykanci wyrabiają tyle pięknych materiałów ku uciesze wszystkich bez wyjątku kobiet i zgryzocie większej część mężczyzn”.

W dalszej części:

 • Co pielgrzymi napisali o Padwie
 • Ile razy Ojciec Święty posłał błogosławieństwo w stronę Ślązaków
 • Za czym pielgrzymów ogarnęła nostalgia
Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marek Szołtysek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.