Marek Szołtysek: Powstańcze motywacje [FELIETON]

Czytaj dalej
Fot. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polska Press
Marek Szołtysek

Marek Szołtysek: Powstańcze motywacje [FELIETON]

Marek Szołtysek

Polska obchodzi sto lat odzyskania niepodległości, ale na Górnym Śląsku dopiero w 2019 rozpocznie się szereg setnych rocznic. W 2019 będzie sto lat I powstania śląskiego, w 2020 - sto lat II, w 2021 - sto lat plebiscytu i III powstania i w 2022 - sto lat przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Będzie pewnie wiele imprez rocznicowych, publikacji i wykładów. Będzie się rozważać wiele aspektów tamtych wydarzeń jak: powstania śląskie a uzbrojenie, powstańcy a polska i niemiecka propaganda, powstańcy w fotografii…

Uprzedzając zbliżające się wydarzenia, zastanówmy się nad aspektem dotąd nierozważanym: powstańcy a ortografia polska. Odnoszę się do fotografii, którą oglądałem. To pamiątkowe zdjęcie powstańców z okolic Raciborza zrobione 3 maja 1921. Oprócz powstańców widać tablicę z wypisanym przez bohaterów zdjęcia tekstem z błędem.

Jest: PAMJONTKA POWSTANIA, a powinno być - PAMIĄT-KA. Proszę się nie śmiać i nie brać powstańców za niedouczoną ciemnotę. Oni po prostu ani przez godzinę nie uczyli się w szkole polskiego, bo przecież chodzili do niemieckiej szkoły. A fakt, że chcieli ten tekst zapisać po polsku, świadczy o ich przywiązaniu do kultury polskiej. Zresztą nie chęć pisania po polsku - choć niedoskonałego - jest ich największym wyczynem.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Szołtysek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.