Justyna Przybytek

Mariacka, deptak w Katowicach, wygląda fatalnie. To wstyd dla miasta

Ulica Mariacka w Katowicach już dawno nie wyglądała aż tak źle. Konieczny jest remont Fot. Justyna Przybytek Ulica Mariacka w Katowicach już dawno nie wyglądała aż tak źle. Konieczny jest remont
Justyna Przybytek

Mariacka, deptak słynący ze znajdujących się tu barów i klubów, wygląda fatalnie. Granitowe płyty pękają i zapadają się, z metalowych ławek odchodzi farba, a rachityczne drzewa tylko dopełniają obraz estetycznej nędzy. Od przebudowy Mariackiej w deptak minęło dziesięć lat i niestety czas dla tej przestrzeń, która ma być wizytówką Katowic, nie był łaskawy. Kiedy remont?

Przebudowę ulic Mariackiej i Stanisława przeprowadzono w 2008 roku, w następnych latach zmodernizowano również ulicę Mielęckiego. Inwestycja kosztowała 12 mln zł. W efekcie przejezdne ulice zamknięto dla ruchu i zmieniono w deptaki, które po kilku latach zapełniły się knajpkami, restauracjami i klubami.

Dziś na Mariackiej oraz przyległych ulicach jest kilkadziesiąt lokali. Latem i wiosną ulica zastawiona jest ogródkami. W weekendy wypełnia się ludźmi, którzy przyjeżdżają tu z całej aglomeracji. I nic dziwnego, bo to jedyne miejsce w regionie z takim zagęszczeniem gastronomii i rozrywki na stosunkowo niedużej powierzchni.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.