Marian, tu jest jakby luksusowo. Kogel-mogel wraca po 30 latach

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Tomasz Szymczyk

Marian, tu jest jakby luksusowo. Kogel-mogel wraca po 30 latach

Tomasz Szymczyk

Dziś na ekrany kin wchodzi „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”, który jest kontynuacją dyptyku Romana Załuskiego z końca lat 80., cieszącego się do dziś sympatią widzów. Czy trzecia część komedii też zyska ich sympatię?

Zarówno pierwszą, jak i drugą część filmu telewizja co jakiś czas przypomina. To znak, że widzowie nadal na niego zerkają, przypominając sobie kwestie bohaterów. Z kontynuacjami bywa różnie. „Złotu dezerterów” z 1998 roku daleko do powstałych dwanaście lat wcześniej „C.K. Dezerterów”. Uznania widowni nie zyskał „Ryś”, będący kontynuacją losów Ryszarda Ochódzkiego z „Misia” i „Rozmów kontrolowanych”, zaś kompletną klapą był trzyodcinkowy serial „Dylematu 5”, w zamyśle kontynuacja serialu „Alternatywy 4”. Jak będzie z trzecią częścią „Kogla-mogla”?

- Trzydzieści lat, które dzieli te filmy, to prawie połowa życia. To wyzwanie po takim czasie. Tamten scenariusz pisałam z Romanem Załuskim, kiedy byłam początkującą scenarzystką. Nie mieliśmy świadomości, że te filmy odniosą taki sukces i będą tak oglądane - mówiła na konferencji prasowej Ilona Łepkowska, scenarzystka wszystkich części komedii.

Ucieczka przed ślubem

Pierwsza część „Kogla-mogla” (premiera w 1988 roku) przedstawiała losy Kasi (zagrała ją Grażyna Błęcka-Kolska), dziewczyny ze wsi, która chce wyjechać do miasta na studia, a rodzice chcą ją wydać za mąż za jednego z sąsiadów, który ma „horyzont, holzwagen i motor MZ-tę”, bo gospodarstwo potrzebuje następcy. Swoją drogą, faktem było już wówczas wyludnianie się wsi, bo wielu młodych ludzi decydowało się na wyjazd do miasta za pracą. Dziś feministki nie zostawiłyby na takim scenariuszu suchej nitki. Jednak trzydzieści lat temu z tej sytuacji udało się nakręcić nie dramat, a komedię. Dziś prawie kultową.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.