Mariusz Rędaszka, prezes zarządu PGE Obrót: Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wpływa na ceny prądu

Czytaj dalej
Fot. PGE Obrót S.A.
Konrad Karaś

Mariusz Rędaszka, prezes zarządu PGE Obrót: Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wpływa na ceny prądu

Konrad Karaś

Rozmowa z Mariuszem Rędaszką, prezesem zarządu PGE Obrót z siedzibą w Rzeszowie.

O ile od 2022 roku wzrosną stawki za energię?
Zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy na sprzedaż energii elektrycznej i dystrybucję, dla statystycznego polskiego gospodarstwa domowego zużywającego ok. 1,8 MWh energii elektrycznej rocznie, będą oznaczać wzrost netto na rachunku średnio o ok. 21 zł miesięcznie. Oznacza to średnioroczny wzrost rachunku klienta o ok. 23,5 proc. Ceny taryfowe wyliczone zostały na podstawie obecnych obowiązujących przepisów, zgodnie z którymi akcyza wynosi 5 zł za MWh energii. Wprowadzone zostały jednak działania rządu, niwelujące te wzrosty. Dzięki nim nasi klienci zapłacą mniej.

Na czym polegają mechanizmy Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej w odniesieniu do cen energii i jak one wpływają na rachunek za prąd?
Projekty rozwiązań antyinflacyjnych powodują, że Polacy w znacznie mniejszym stopniu odczują koszty energii elektrycznej, w tym głównie opłat związanych z polityką klimatyczną UE. Dla gospodarstw domowych obniżenie stawki VAT do 5 proc. (od stycznia do marca 2022 r.) oraz zniesienie akcyzy na energię (od stycznia do maja 2022 r.) oznacza w pierwszym kwartale 2022r. średni wzrost na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł.

Dlaczego cena energii elektrycznej wzrasta?
Wynika to przede wszystkim z realizacji polityki klimatycznej UE. Dotyka ona nie tylko Polski, ale także innych krajów unijnych, niezależnie od tego które paliwo, węgiel, gaz czy atom, jest podstawą do wytwarzania energii elektrycznej. Kalkulacja cen i stawek opłat za energię elektryczną dla gospodarstw domowych wyliczana jest przez prezesa URE na podstawie uzasadnionych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży do odbiorców, dla których Prezes URE zatwierdza poziom cen w taryfie. Koszty te gwałtownie rosną, głównie z powodu lawinowego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2, które dziś stanowią już blisko 60 proc. końcowej ceny.

Konrad Karaś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.