Leszek Kalinowski

Markety? Nie, czas na parki handlowo-usługowe...

Tak będzie wyglądać Zacisze Park, które powstaje na ul. Zacisze. Znajdą się tu sklepy, punkty usługowe, biura, apartamenty. Fot. Zacisze Park Tak będzie wyglądać Zacisze Park, które powstaje na ul. Zacisze. Znajdą się tu sklepy, punkty usługowe, biura, apartamenty.
Leszek Kalinowski

Zakupy pod jednym dachem? Niekoniecznie. Pod kilkoma też może być dobrze.

W mieście przybędą kolejne miejsca, gdzie będziemy mogli zrobić zakupy czy zjeść oryginalne potrawy. Hipermarkety? Raczej... parki czy galerie.

Zacisze Park to kolejna inwestycja przy krótkiej ulicy Zacisze, gdzie znajdują się już cztery markety znanych sieci. Trwająca właśnie budowa kompleksu różni się od otaczających ją marketów. - To mi trochę przypomina odbudowaną starówkę w Głogowie. Kamieniczki, mały deptak między nimi - mówi Alicja Marcinkiewicz, stojąc przed tablicą informacyjną z wizualizacją.

Robota na placu wre. Zacisze Park stawia Skanska

Budynkom z czerwonej cegły brakuje jeszcze dachu. W kompleksie wykorzystany zostanie też stary magazyn. Na powierzchni 2,2 tysiącach metrów kwadratowych znajdą się sklepy, usługi, mieszkania. Są pomieszczenia, która nadają się na fitness czy gastronomię. To wszystko na parterze, natomiast na pierwszym piętrze przygotowane zostaną lokale pod biura, na drugim - apartamenty do wynajęcia. Dziewięć lokali liczy sobie od 25 do 120 metrów kwadratowych. Będzie też parking, plac zabaw, monitoring.

Inwestorem jest Zacisze Park, Józef Dudkowiak, Jacek Dudkowiak, Mariusz Dudkowiak, spółka jawna.

Jacek Dudkowiak podkreśla, że zakończenie budowy kompleksu planowane jest na styczeń 2017, później jeszcze trzeba będzie zająć się wykończeniem i wyposażeniem wnętrz. Trudno więc mówić o konkretnej dacie zakończenia tej inwestycji.

Na razie w fazie planów jest natomiast galeria Karuzela, która ma powstać w okolicy Auchan i Leroy Merlina. Skąd zainteresowanie naszym miastem? Grzegorz Pękalski z Retail Concept, firmy, która odpowiedzialna jest za komercjalizację projektów, informuje na stronie internetowej, że „Zielona Góra to prawdziwa perełka wśród miast z przedziału 100-200 tys. mieszkańców. Rozwój branży nowoczesnych technologii i sprzedaży internetowej nominuje to miasto do nazwy polskiej „Krzemowej Doliny” z wysoko płatnymi miejscami pracy w branży informatycznej.

Tak będzie wyglądać Zacisze Park, które powstaje na ul. Zacisze. Znajdą się tu sklepy, punkty usługowe, biura, apartamenty.
Zacisze Park Tak będzie wyglądać Zacisze Park, które powstaje na ul. Zacisze. Znajdą się tu sklepy, punkty usługowe, biura, apartamenty.

Karuzela miałaby powstać na działce prywatnej

Będzie liczyć ok. 26 tysięcy metrów kwadratowych (to prawie jak Focus Mall, ale bez kina). Znajdzie się tu ponad 40 sklepów: spożywcze, obuwnicze, odzieżowe, artykułów AGD... Inwestycja miałaby ruszyć wiosną przyszłego roku. Otwarcie nastąpiłoby w 2018. - Widać po Focusie, że zielonogórzanie i mieszkańcy okolicznych miast lubią galerie. Ciężko tam zaparkować mimo olbrzymiego parkingu - mówi Ida Garczewska, która często bywa w galeriach. - Myślę, że dzięki nowemu miejscu tłok się trochę rozładuje. W Gorzowie też są dwie duże galerie. A my jesteśmy więksi.

Konkretna decyzja związana z Karuzelą jeszcze nie zapadła

Na razie prowadzone są badania, rozmowy z potencjalnymi sieciami sklepów. - Ale lepiej już teraz pomyśleć o samochodach. Będzie galeria i dwa duże hipermarkety. Wiem, że w dużych miastach jest ich jeszcze więcej, ale inne są też rozwiązania komunikacyjne - mówi Tomasz Malecki, kierowca od 27 lat. - U nas już teraz w niektórych godzinach jest tu bardzo tłoczono. Wiceprezydent Dariusz Lesicki mówił nam, że miasto już myśli o nowej organizacji ruchu w tym rejonie.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.