Marszałek Całbecki ma kasę, ojciec Tadeusz dusze

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Jacek Deptula

Marszałek Całbecki ma kasę, ojciec Tadeusz dusze

Jacek Deptula

Druga edycja „Wpływowych” w 2016 r. osobistości regionu za nami. Pięćdziesięciu sprawiedliwych wyłoniło osoby, które rządziły województwem.

Jesienne wybory z 2015 roku dosłownie przeorały kujawsko-pomorską scenę polityczną. Dlatego z ciekawością czekaliśmy na wyniki drugiej edycji rankingu na najbardziej wpływową osobistość regionu w 2016.

Wybraliśmy ciekawe, naszym zdaniem, rozwiązanie - poprosiliśmy 50 VIP-ów regionu o wytypowanie spośród siebie osób, które w najbardziej znaczący sposób wpływały na życie regionu.

Marszałek Całbecki ma kasę, ojciec Tadeusz dusze
archiwum Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji za osobę mającą największe wpływy uznano marszałka województwa Piotra Całbeckiego z PO. Zwyciężył bezapelacyjnie, nie tylko ze względu na kierowanie wojewódzkimi inwestycjami, ale również na fakt, że do Urzędu Marszałkowskiego wpływają gigantyczne unijne dotacje. A kto ma pieniądze, ten rządzi.

Zdaniem ankietowanych, w roku 2015 do najbardziej wpływowych polityków należała też ówczesna szefowa resortu spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, zaś na trzecim miejscu znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. A kto - mówiąc kolokwialnie - rozdawał wojewódzkie karty w 2016 roku? Według ankietowanych VIP-ów, na czele najbardziej wpływowych osób Kujaw i Pomorza po raz drugi stanął marszałek Piotr Całbecki. W punktacji, którą zaproponowaliśmy politykom, ludziom nauki, kultury i przedsiębiorcom, uzyskał aż 95 punktów. Marszałka wskazała ponad połowa uczestników rankingu.

Ale był taki moment, gdy do redakcji powoli spływały ankiety, że prowadził - i tu chyba zaskoczenia nie ma - ojciec Tadeusz Rydzyk. W ostatecznym rachunku znalazł się jednak na drugim miejscu z niewiele mniejszym, 89-punktowym dorobkiem. Na tak wysoką ocenę wpłynęło zapewne kilka czynników, m.in. fakt, że o. Rydzyk jest nie tylko duchownym, ale i menedżerem, politykiem, rektorem i nieformalnym przedsiębiorcą.

Marszałek Całbecki ma kasę, ojciec Tadeusz dusze
archiwum Ojciec Tadeusz Rydzyk jest równie wpływowy, co tajemniczy.

O skali pierwszeństwa marszałka Całbeckiego i o. Rydzyka niech świadczy dorobek punktowy kolejnych przedstawicieli regionu. Trzeci w kolejności lokalny lider to Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski w barwach PiS. Przedstawiciel rządu w województwie otrzymał 38 punktów, ponad dwukrotnie mniej od najbardziej wpływowych. Zapewne uzyskałby lepszą pozycję, gdyby swój urząd objął w pierwszych miesiącach, a nie pod koniec 2015 roku.

Czwartą najbardziej wpływową osobistością został w naszej ankiecie wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki (PiS). Mimo że nie jest związany z regionem, oceniono go bardzo wysoko - otrzymał 40 punktów. Uczestnicy rankingu docenili jego aktywność na Kujawach i Pomorzu. W naszym regionie znajduje się bowiem wiele jednostek WP i NATO. Mamy również kilka dużych firm produkujących dla wojska i remontujących sprzęt. Stąd częsta obecność wiceministra w regionie.

Kolejne miejsca zajęli prezydenci największych miast województwa - Rafał Bruski (PO) z Bydgoszczy (30 pkt.) i Michał Zaleski z Torunia (bezpartyjny), który uzyskał 22 punkty. Uzasadnienie wydaje się zbędne - oba miasta stanowią lokomotywę regionalnego rozwoju.

Taką samą liczbę głosów co prezydent Torunia otrzymał Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu bydgoskiej Pesy produkującej m.in. tramwaje i tabor kolejowy. Niewiele mniejszy wpływ na życie regionu ma - zdaniem naszych VIP-ów Jarosław Józefowicz, prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych.

Zatem czy możemy odpowiedzieć na pytanie, kto rządził w regionie w 2016 roku?

Jacek Deptula

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.