Małgorzata Oberlan

Marszałek chce połączyć Bibiliotekę Pedagogiczną i Centrum Edukacji Nauczycieli. Słychać „nie” z wielu stron

Biblioteka pedagogiczna, według planu, miałaby zostać połączona z K-P Centrum Edukacji Nauczycieli. Fot. Jacek Smarz Biblioteka pedagogiczna, według planu, miałaby zostać połączona z K-P Centrum Edukacji Nauczycieli.
Małgorzata Oberlan

Pracownicy i związki zawodowe są przeciwni połączeniu. Zastrzeżenia ma kuratorium oświaty. Dziś kolejna odsłona konfliktu - z radnymi sejmiku.

Marszałek województwa chce połączyć Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. Elżbiety Zawackiej z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Identycznie zabieg planuje w Bydgoszczy. Sejmik województwa przyjął już uchwały intencyjne w tych sprawach. Ale jest silny opór z wielu stron. Dziś pracownicy spotkają się z radnymi sejmiku.

Jaki jest cel marszałka?

Według samorządu województwa połączenie instytucji posłuży temu, by „stały się konkurencyjne na rynku oraz spelniały potrzeby kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela, uczniow oraz innych mieszkańców regionu”. Takie uzasadnienie znajdujemy w uchwale intencyjnej.

Połączone biblioteka i KPCEN od 1 września 2018 roku miałyby stanowić jeden organizm: Kujawsko-Pomorskie Centrum Wspierania Edukacji w Toruniu. Placówki miałyby zachować jednak autonomię i swoje dotychczasowe siedziby. Biblioteka - gmach przy ul. Dąbrowskiego 4, a KPCEN - budynek przy ul. Sienkiewicza 36.

Kto zdecydowanie przeciwia się połączeniom bibliotek? Dlaczego są sceptyczni wobec tego pomysłu? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.