Piotr Polechoński

Marzec 1945 - czas apokalipsy. Koniec świata niemieckich koszalinian

Marzec 1945 - czas apokalipsy. Koniec świata niemieckich koszalinian
Piotr Polechoński

Niemieccy mieszkańcy Koszalina z wielką trwogą i przerażeniem oczekiwali sowieckiego ataku na ich miasto. Tuż przed nim część z nich próbowała uciekać, inni, zrezygnowani czekali na to, co przyniesie im los. Jeszcze inni podjęli walkę i próbowali zatrzymać Rosjan.

Przed wojną Koszalin liczył około 34 tys. mieszkańców. Tuż przed wkroczeniem Rosjan w mieście przebywało dwa razy tyle ludności. To oczywiście rodziło różnego rodzaju problemy, ale też potęgowało grozę, bo uciekinierzy opowiadali koszalinianom o tym, jak niemiecka cywilna ludność jest traktowana przez sowieckich żołnierzy.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.