Masz niepotrzebny znicz? Nie wyrzucaj! Może go odpalić ktoś potrzebujący. Ty nie stracisz, on zaoszczędzi

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz

Masz niepotrzebny znicz? Nie wyrzucaj! Może go odpalić ktoś potrzebujący. Ty nie stracisz, on zaoszczędzi

Dariusz Dutkiewicz

Świetna inicjatywa administratora cmentarza w Międzyrzeczu. Wykorzystane znicze zamiast do kontenera z odpadami wykorzystać mogą inni. Wystarczyło postawić mini wiatę z napisem ,,znicze do wykorzystania’’, a zarówno darczyńców, jak i chętnych do wykorzystania zniczy nie zabrakło.

Od pewnego czasu na cmentarzu komunalnym tzw. Na Oczku, rozpoczął swój żywot swoisty punkt, gdzie odkładać można znicze, w których wypaliły się wkłady czy po prostu znudziły się właścicielom. Międzyrzeczanie przyjęli powstanie tego miejsca z entuzjazmem i natychmiast aż zaroiło się od szklanych cacuszek.

Przyznać w tym miejscu trzeba, że odwiedzający groby podeszli do nowalijki z należytym szacunkiem. Na próżno by tutaj szukać zniczy zniszczonych czy zabrudzonych. Praktycznie wystarczy tylko pochylić się, podnieść, zanieść na grób i odpalić. Co ciekawe, jak twierdzi pracownica pobliskiego sklepiku z artykułami cmentarnymi, powstanie ,,punktu zniczowego’’ wcale nie zmniejszyło popytu na te nowe znicze.

Przeczytaj także:
Zima w Międzyrzeczu: w końcu spadł śnieg. Niewiele, ale i tak zrobiło się biało

Znicze stawiamy ze względu na pamięć o zmarłych

Przy jednym z grobów spotkaliśmy panią Krystynę. Jak co tydzień zapalała znicze na mogile najbliższych. Międzyrzeczanka popiera powstanie specyficznego stoiska, choć sama z niego nie korzysta. Zarówno nie podejmuje stamtąd zniczy, bo nie ma takiej potrzeby, ale i nie zanosi. – Każdy znicz stojący na grobie moich bliskich postawił ktoś o nich pamiętający, więc przez wzgląd te osoby po prostu znicze na płycie zostawiamy – mówi międzyrzeczanka. – Jak będzie zbyt wiele to pomyślimy co zrobić. Na pewno o tym punkcie przy bramie pomyślimy.

Dariusz Dutkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.