Matura 2016: Poznaj egzaminacyjny dress code

Czytaj dalej
Katarzyna Domagała-Szymonek

Matura 2016: Poznaj egzaminacyjny dress code

Katarzyna Domagała-Szymonek

Schludnie, skromnie, bez ekstrawagancji i wygodnie. Tak w skrócie można opisać jak powinien wyglądać ubiór maturzysty. Do egzaminu nie zostało wiele czasu (startuje 4 maja) dlatego podpowiadamy, co uczniowie tego dnia powinni włożyć na siebie.

Nie tylko wiedza i umiejętności zdobyte przez lata nauki przydadzą się maturzystom w najbliższym czasie. Startuje egzamin maturalny, by ułatwić przejście przez ten czas, warto pomyśleć też o odpowiednim stroju. Szczególnie ważny jest on podczas egzaminu ustnego. Wtedy dobrze dobrana spódnica, bluzka czy garnitur pomogą nam zjednać sobie komisję egzaminacyjną.

Schludna klasyka
Jeśli właśnie zastanawiacie się, w co się ubrać, pamiętajcie, że w pierwszej kolejności maturalna kreacja powinna być schludna. Wyprasowana koszula, spódnica bez zagięć to podstawa. Doskonale, jeśli w wybranym zestawieniu będziecie czuł się komfortowo i wygodnie. Zbyt wąska koszulka, rozpinające się w żakiecie guziki, podwijająca się spódnica czy za ciasne buty mogą rozpraszać podczas egzaminu. Maturzystki, które na co dzień nie chodzą w wysokich szpilkach, niech odpuszczą sobie strojenie się na egzamin.

Jakie kolory? Wachlarz jest szeroki. Styliści podpowiadają, że można postawić na każdy stonowany kolor. Standardowe zestawienie czarny i biały zawsze jest dobrze widziane. Wyglądacie dobrze w ciemnym brązie, różnych odcieniach szarości, granacie albo beżach? Śmiało możecie je wykorzystać. Tylko najlepiej zestawcie je z białą koszulą. Kratki, paski, kropeczki, kwiaty - wzory są mile widziane, ale nie można z nimi przesadzać. Koszula w kratkę tak, ale modny w tym sezonie cały garnitur w kratkę, to zdecydowanie za dużo.

Mieszkanie za czytanie

Coś dla pań, coś dla panów?
Nie ma co ukrywać, maturzyści mają dużo mniejszy problem z dobranie stroju. Najlepiej, jeśli na egzaminy przyjdą w dobrze skrojonym garniturze. Koszula biała, niebieska czy szara zawsze będzie dobrze pasowała. Krawat? Jest dobrze widziany, ale niekonieczny. Panowie muszą pamiętać o ciemnych skarpetkach do butów. Maturzystki mają większą swobodę (czytaj większy problem) przy wyborze stroju. Dobrze skrojona garsonka (obojętne czy ze spodniami czy spódnicą), sukienka czy biała koszula i elegancki cardigan będą dobrze wyglądały. O unikaniu zbyt krótkich spódniczek, za dużych dekoltów nie trzeba wspominać. Najlepsza długość spódnicy to taka do kolana.

Co zrobić by wyróżnić się wśród kolegów i koleżanek? Postawić na wyrazisty akcent, np. wisior uzupełniający kreację czy krawat w bardziej intensywnym kolorze.

Katarzyna Domagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.