Olga Krzyżyk

Matura 2019: ponad 28 tysięcy maturzystów wybrało język angielski. W czwartek, 9 maja napiszą matematykę rozszerzoną

Matura 2019: ponad 28 tysięcy maturzystów wybrało język angielski. W czwartek, 9 maja napiszą matematykę rozszerzoną Fot. Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Maturzyści mają za sobą już trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: język polski, matematykę i język obcy nowożytny. Teraz zostały egzaminy z wybranych przedmiotów i część ustna.

W środę 8 maja maturzyści pisali obowiązkowy egzamin z języka obcego nowożytnego. Mogli wybrać język, z którego będą pisać test. Aż 95,86 proc. maturzystów zdecydowało się na język angielski.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Świętochłowicach do egzaminu z języka angielskiego przystąpiło 51 maturzystów. Egzamin podstawowy z języka obcego rozpoczął się o godz. 9.

Agata Manjura, maturzystka z I LO w Świętochłowicach, do egzaminów przygotowywała się do samego końca. Absolwentka ma świadomość, że od wyników egzaminów maturalnych zależy to, na jakie studia się dostanie.

- Planuję iść na filologię angielsko-chińską, bo ukończyłam klasę uniwersytecką z językiem chińskim. W przyszłości chciałabym jednak pracować w Polsce - mówi Agata Manjura. - Egzamin z języka angielskiego będzie dla mnie łatwiejszy niż egzamin z języka polskiego. Przede mną jeszcze egzamin na poziomie rozszerzonym z WOS-u - dodała Nicole Jegerczyk, tegoroczna maturzystka z I LO w Świętochłowicach.

Nicole chce studiować logistykę. Ma też alternatywny plan: studia o specjalności praca socjalna lub rachunkowość.
Wybór języka angielskiego na maturze w woj. śląskim zadeklarowało aż 28 tys. 151 uczniów. Na drugim miejscu był język niemiecki. Egzamin z tego języka pisało 961 uczniów.

Język francuski wybrało z kolei 77 maturzystów, a język rosyjski - 71. Tylko 35 osób zdecydowało się na język włoski oraz jedna osoba wybrała egzamin maturalny z języka ukraińskiego.

Dzisiaj o godzinie 9 uczniowie zmierzą się natomiast z arkuszem egzaminacyjnym z matematyki na poziomie rozszerzonym. Na taki test zdecydowało się 7 tys. 328 tegorocznych maturzystów, czyli 13,67 proc. wszystkich maturzystów w województwie śląskim.
Z kolei dzisiaj o godzinie 14 absolwenci będą pisali egzamin z filozofii na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Egzamin z filozofii ma napisać jedynie 159 maturzystów (0,30 proc.).

Natomiast jutro rano (10 maja) maturzyści napiszą egzamin z biologii na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym oraz o godz. 14 maturę z wiedzy o społeczeństwie.

Matura w województwie śląskim w liczbach: egzamin pisze 37 tys. 261 osób

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.