Bartosz Wojsa, współpraca Olga Krzyżyk

Matura 2019 z języka obcego nowożytnego. Najwięcej tegorocznych maturzystów w województwie śląskim wybrało język angielski

Wczoraj w ZSTiO „Meritum” w Siemianowicach Śląskich maturzystom dopisywały dobre humory Fot. Olga Krzyżyk Wczoraj w ZSTiO „Meritum” w Siemianowicach Śląskich maturzystom dopisywały dobre humory
Bartosz Wojsa, współpraca Olga Krzyżyk

Egzamin z matematyki maturzyści napisali we wtorek, dzisiaj, w środę 8 maja czeka ich z kolei ostatni z trzech egzaminów maturalnych, które są obowiązkowo pisane przez uczniów. To test od lat uchodzący za najprostszy spośród trzech podstawowych. Czy będzie tak i tym razem? Dziś matura z języka obcego.

Na środę, 8 maja, przypada ostatni dzień egzaminów maturalnych - po języku polskim i matematyce - obejmujących testy obowiązkowe na poziomie podstawowym, choć w rzeczywistości testy trwać będą jeszcze przez kilkanaście dni z dodatkowych przedmiotów rozszerzonych - aż do 23 maja.

Jak do tej pory idzie uczniom z województwa śląskiego?

- Oczywiście jest lekki stres przed egzaminami, ale myślę, że będzie dobrze - mówi Aleksandra Zięba, maturzystka z III LO w ZSTiO „Meritum” w Siemianowicach Śląskich, z którą rozmawialiśmy wczoraj przed egzaminem z matematyki.

Jak mówiła, przed maturą rozwiązywała arkusze z matematyki z minionych lat. Jej koledzy i koleżanki robili też powtórki materiału. Czuli się dobrze przygotowani. Królowa nauk od wielu lat uchodzi za najtrudniejszy spośród trzech podstawowych egzaminów, tak samo jak język obcy nowożytny uchodzi za najprostszy. To ten test uczniowie będą pisać dzisiaj.

Egzamin podstawowy z języka obcego nowożytnego rozpoczyna się o godz. 9.00 i potrwa 170 minut, czyli prawie trzy godziny. Uczniowie mieli wcześniej możliwość zdecydowania, z którego języka obcego spośród kilku do wyboru chcą pisać egzamin. Większość, standardowo, wybrała język angielski. Ale pojawili się również chętni do napisania testu z języków: niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz ukraińskiego.

Test z języka obcego składa się zarówno z zadań zamkniętych, jak i otwartych. Na koniec maturzystów czeka oczywiście praca pisemna. W zeszłym roku na języku angielskim uczniowie mieli za zadanie przygotować wpis na blogu, w którym podzielą się z kolegą wrażeniami z kursu językowego, na który wyjechali za granicę. W tekście musieli zawrzeć takie informacje jak: dokąd pojechali, jaką formę miał kurs i czego się nauczyli. Wypowiedź musiała liczyć od 80 do 130 słów.

To, jaki temat pojawi się na tegorocznej maturze z języka obcego, do dnia egzaminu pozostaje zagadką. W woj. śląskim, jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, na maturze:

Bartosz Wojsa, współpraca Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.