Matura 2020: Co z rozdaniem świadectw maturalnych? Maturzyści będą klasyfikowani online, a świadectwa otrzymają skanem

Czytaj dalej
Fot. zdjęcie ilustrcyjne/Piotr Sawczuk
Justyna Dopierała

Matura 2020: Co z rozdaniem świadectw maturalnych? Maturzyści będą klasyfikowani online, a świadectwa otrzymają skanem

Justyna Dopierała

Przesunięcie terminu matur i wydłużenie czasu zawieszenia lekcji nie zmienia harmonogramu roku szkolnego, a to oznacza, że maturzyści już 24 kwietnia zakończą naukę. Nauczyciele pierwszy raz w historii polskiej szkoły wystawią im oceny końcowe zdalnie. Najprawdopodobniej absolwenci otrzymają świadectwa w postaci skanów.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że szkoły będą zamknięte do 26 kwietnia. To jednak nie wpływa na kalendarz roku szkolnego, a więc absolwenci szkół średnich zakończą naukę 24 kwietnia. Oznacza to, że w wielu szkołach rady pedagogiczne oraz klasyfikacja uczniów musi odbyć się elektronicznie.

- Zakończyliśmy już radę pedagogiczną. Odbyła się ona zdalnie i poszło to sprawnie. Mamy zestawienia, uczniowie mają wystawione oceny. Nie było żadnych zgłoszeń, by ktoś był niezadowolony

- mówi Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Czytaj także: Matura 2020: Egzamin ustny nie odbędzie się przez koronawirusa? Ministerstwo Edukacji Narodowej dopuszcza taką możliwość

Oceny wystawione zdalnie

Nauczyciele musieli wystawić oceny końcowe maturzystom, chociaż bezpośredni kontakt mieli z nimi po raz ostatni 11 marca.

- Nasi uczniowie mają bardzo dużo ocen, ponieważ już po Bożym Narodzeniu wystawiamy ich jak najwięcej, by wiosną maturzyści mogli skupić się na przygotowaniu do egzaminu. Nie ma wiec problemu z wystawieniem stopni końcowych

- przyznaje Izabela Płotka, nauczycielka z VIII LO w Poznaniu.

Dyrektorka II LO również przyznaje, że wystawienie ocen w formie zdalnej nie sprawiło kłopotów.

- Nauczyciele mieli stały kontakt z uczniami. Nie było problemu z wystawieniem ocen. Przez cały czas odbywały się kartkówki, odpowiedzi ustne i prace zaliczeniowe. Na tej podstawie można było wystawić oceny - tłumaczy Małgorzata Dembska.

Zobacz też: Koniec nauki zdalnej 26 kwietnia? Matury i egzaminy odbędą się w czerwcu i bez części ustnej, rok szkolny nie będzie przedłużony

Małgorzata Dembska dodaje także, że w miarę możliwości szkoła będzie chciała zorganizować zakończenie roku szkolnego dla maturzystów.

- Nie chcemy odbierać uczniom tej przyjemności osobistego odebrania świadectw, nagród, dyplomów. To ważny element i w ich życiu. Jeżeli sytuacja na to pozwoli, to będziemy chcieli zorganizować uroczyste zakończenie roku. Oczywiście w bezpiecznym terminie, kiedy będziemy mogli się już spotykać - podkreśla.

Świadectwa w formie skanu

Maturzyści 24 kwietnia powinni odebrać świadectwa. Ze względu ma zagrożenie epidemiologiczne nie będzie to możliwe. W czwartek, 9 kwietnia, gdy została głoszona decyzja o przesunięciu terminów egzaminów, Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej nadmienił także, że świadectwa będą mogły trafić do uczniów w formie skanu.

- Świadectwa nie muszą być odbierane w dniu zakończenia zajęć dydaktycznych, mogą być przekazywane rodzicom lub uczniom w formie skanów – mówił Piontkowski.

Czytaj także: Szkoły zamknięte z powodu koronawirusa do 26 kwietnia. Kiedy koniec roku szkolnego 2020 i matura? Co z wakacjami 2020? (15.04.2020)

Dyrektorzy szkół przyznają jednak, że na razie nie mają konkretnych wytycznych w tej sprawie.

- Wydrukujemy świadectwa jak zawsze. Nie mamy jasnych wytycznych, że mamy je wysyłać do uczniów. Jeżeli ktoś będzie sobie tego życzył, to oczywiście wyślemy skany. Jeżeli nie, to będą czekały w sekretariacie na odbiór, gdy sytuacja się unormuje - wyjaśnia Małgorzata Dembska.

Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.