Justyna Przybytek

Mecz Polska-Korea Południowa: Katowice zmieniają organizację ruchu we wtorek 27 marca

Mecz Polska-Korea Południowa: Katowice zmieniają organizację ruchu we wtorek 27 marca
Justyna Przybytek

Zamknięty wjazd do Parku Śląskiego oraz na katowickie osiedle Tysiąclecia. Do tego spore utrudnienia w ruchu i na pewno gigantyczne korki. To wszystko już 27 marca. To przez mecz reprezentacji na Stadionie Śląskim, czyli mecz Polska-Korea Południowa.

Olbrzymie utrudnienia w ruchu szykują się we wtorek (27 marca) w rejonie osiedla Tysiąclecia i Parku Śląskiego. To pierwsze tak duże wydarzenie sportowe na Stadionie Śląskim, a dokładniej mecz piłkarski między reprezentacjami Polski i Korei Południowej. W związku z tym wydarzeniem zmieniona zostanie organizacja ruchu na ulicy Chorzowskiej w Katowicach i Katowickiej w Chorzowie.

Jakie zmiany będą czekały kierowców i na co uważać?

O zmianach w organizacji ruchu, związanych z meczem, od ubiegłego tygodnia informowała śląska policja oraz przedstawiciele władz Katowic. Służby i przedstawiciele miasta zapowiadali jednocześnie, że w trakcie meczu pod stadion kibiców będą dowoziły specjalne autobusy i tramwaje. Mimo to utrudnień ani korków - to pewne - nie uda się uniknąć, bo tysiące kibiców na pewno zaskoczy fakt, że przy zmodernizowanym za ogromne pieniądze stadionie nie ma gdzie parkować.

Po co więc zmiany w organizacji ruchu? Mają nie tyle rozładować ruch (bo na to sposobu nie ma), co zapobiec blokadzie dróg na granicy Chorzowa i Katowic. Na co trzeba się przygotować?

W Katowicach na ulicy Chorzowskiej - na odcinku od Dębowej do granicy z Chorzowem - obowiązywać będzie zakaz zawracania oraz zakaz zatrzymywania się. Te same zasady - zakaz zawracania i zatrzymywania - zostaną wprowadzone na ulicy Brackiej.

Rewolucyjną zmianą będzie jednak zakaz wjazdu na osiedle Tysiąclecia z ulicy Chorzowskiej (i zakaz wyjazdu z osiedla na Chorzowską). To, jak tłumaczą katowiccy urzędnicy, testowe rozwiązanie, które być może będzie też wprowadzane w przyszłości.

- Zdaję sobie sprawę, że podczas tego typu imprez sporym problemem dla mieszkańców osiedla Tysiąclecia są tysiące osób, które dojeżdżając z innych miast do stadionu zostawiają pojazdy na osiedlu. Dlatego 27 marca będziemy testować rozwiązanie, które chcielibyśmy wdrożyć podczas dużych imprez na Stadionie Śląskim - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W praktyce wjazd (i wyjazd) na osiedle Tysiąclecia od ulicy Chorzowskiej będzie zamknięty: pojawią się tu barierki i posterunki mundurowych - od godz. 17. do 21.

Do Parku Śląskiego nie wjedziemy i nie zaparkujemy

To druga rewolucyjna zmiana, na jaką trzeba się przygotować: będzie zakaz wjazdu na teren Parku Śląskiego, w tym na znajdujące się tu parkingi. Taka decyzja ma uchronić przestrzeń parku, która w innym wypadku zostałaby przez kierowców zwyczajnie rozjechana. Wjazd będą tu miały wyłącznie osoby ze specjalnymi przepustkami Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Na tym nie koniec zmian. Na ul. Parkowej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na odcinku od ul. Katowickiej w kierunku ulicy Kościuszki. Wprowadzony będzie też zakaz wjazdu na teren Centrum Handlowego „AKS” od ul. Parkowej (wjazd na jego teren możliwy będzie jedynie od strony ulicy Katowickiej).

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.