Tomasz Szymczyk

Metrobilet na autobus, tramwaj, trolejbus i pociąg już od jutra

Metrobilet będzie biletem miesięcznym i 6-godzinnym. Ma być zapisany na spersonalizowanej karcie ŚKUP Fot. arkadiusz gola Metrobilet będzie biletem miesięcznym i 6-godzinnym. Ma być zapisany na spersonalizowanej karcie ŚKUP
Tomasz Szymczyk

Najpierw pociągiem, a potem autobusem, tramwajem lub trolejbusem i wszystko na jednym bilecie. Od czwartku, 27 czerwca, kupować będzie można Metrobilety. Na razie będzie to bilet miesięczny lub jednorazowy - 6-godzinny.

Metrobilet to wspólna inicjatywa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz władz województwa śląskiego. Prace nad jegouruchomieniem trwały od października 2018 roku.

A tych było sporo. Konieczne było zintegrowanie taryfy biletowej, przygotowanie systemów informatycznych oraz wyposażenie kontrolerów Kolei Śląskich w specjalne urządzenia wraz z aplikacją umożliwiającą odczytanie Metrobiletu. Do tej pory ŚKUP nie był obecny w KŚ.

- Wykonujemy kolejny krok, by ułatwić mieszkańcom podróżowanie po całej metropolii. Teraz w niższej cenie, na podstawie jednej oferty, będą mogli korzystać ze wszystkich środków komunikacji publicznej - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Bilet zapisany na karcie

Metrobilet będzie zapisywany na spersonalizowanej karcie ŚKUP. W sprzedaży dostępne będą bilety miesięczne w wariancie normalnym oraz ze zniżką studencką. Ze względu na specyfikę i różnicę w ulgach stosowanych na kolei i w komunikacji miejskiej, z tego drugiego wariantu będą mogli korzystać studenci do 26. roku życia.

Pasażerowie na jego podstawie będą mogli jeździć wszystkimi liniami ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich na wybranej trasie lub na wszystkich liniach kolejowych KŚ w granicach GZM.

- Wspólnie z Kolejami Śląskimi pracujemy także nad integracją rozkładów jazdy. W ciągu miesiąca podróżujący po obszarze metropolii zyskają możliwość wyszukiwania na stronie internetowej ZTM połączeń autobusowych, tramwajowych, trolejbusowych oraz kolejowych - zapowiada Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.

Strefy i ceny

Najmniejsza strefa Metrobiletu to Strefa Katowice, obejmująca miasto Katowice (stacje kolejowe na terenie Katowic oraz komunikacja miejska na terenie Katowic). Cena biletu: 119 zł, studencki: 58,90 zł.

Strefy kolorowe obejmują linie wylotowe z Katowic. Żółta prowadzi przez Chorzów, Bytom i Radzionków do Tarnowskich Gór; zielona przez Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską i Zabrze do Gliwic; czerwona przez Sosnowiec i Będzin do Dąbrowy Górniczej-Sikorki; niebieska przez Mysłowice, Imielin, Chełm Śląski doBierunia, a pomarańczowa trasy z Katowic do Tychów Lodowiska, Kobióra i Łazisk Górnych-Brady. W tych przypadkach bilet uprawniający do przejazdu koleją jedną trasą i komunikacją miejską będzie kosztował 179 zł (normalny) i 88,50 zł (studencki).

W sprzedaży dostępny będzie również bilet miesięczny obowiązujący na całym obszarze metropolii. Cena: 229 zł, studencki: 113 zł. Będzie też Metrobilet 6h (dawny ekobilet), który będzie dostępny w formie papierowej w punktach sprzedaży Kolei Śląskich. Cena to 16 zł.

Wprowadzenie Metrobiletu na trasie do Tychów nie spowoduje likwidacji obowiązującej dotychczas tzw. taryfy pomarańczowej. - Taryfa pomarańczowa zostanie utrzymana. Cieszy się dużą popularnością wśród tyszan - mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka UM w Tychach.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.