Metrobilet staje się faktem: Jeden bilet na pociąg, tramwaj i autobus już w czerwcu

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Tomasz Szymczyk

Metrobilet staje się faktem: Jeden bilet na pociąg, tramwaj i autobus już w czerwcu

Tomasz Szymczyk

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia sfinansuje piętnaście połączeń kolejowych (z czego dziewięć nowych) Kolei Śląskich na swoim terenie. GZM i Urząd Marszałkowski uzgodniły też zasady nabywania Metrobiletu, który będzie uprawniał do przejazdu pociągiem, tramwajem, trolejbusem i autobusem. Jego sprzedaż ma ruszyć w czerwcu.

W budżecie województwa śląskiego na regionalne przewozy kolejowe zapisane są 144 miliony złotych. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołoży do tej sumy 1,2 miliona złotych. To kropla w morzu, ale pozwoli na uruchomienie dodatkowych połączeń. GZM finansować będzie piętnaście pociągów kursujących wewnątrzmetropolii.

- Udało nam się dojść do porozumienia z metropolią. Na torach pojawią się dodatkowe połączenia, przez co składy kolejowe będą lepiej wykorzystane - cieszy się Michał Woś, wicemarszałek województwa śląskiego.

- Trzynaście takich połączeń pojawi się w rozkładzie jazdy już od najbliższej korekty rozkładu jazdy, czyli od 9 czerwca, a dwa pozostałe we wrześniu. Składy będą jeździć po trasach Tarnowskie Góry - Katowice, Katowice - Tychy Lodowisko i Gliwice - Katowice - Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice - mówi Zbigniew Anioł z biura prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Połączenie z popieprzeniem, a właściwe z zapieprzeniem.
144 mln zł z budżetu woj. śląskiego praktycznie w całości ma komunikację metropolii???

Urząd Marszałkowski powinien dbać o całe województwo, nie tylko o metropolię. Bardzo ważne są połączenia na linii Gliwice – Katowice – Dąbrowa Górnicza; Tarnowskie Góry – Katowice; Tychy – Katowice. Ale równie ważne dla komunikacji wojewódzkiej są połączenia kolejowe: Częstochowa – Katowice; Żywiec – Bielsko-Biała – Katowice; Cieszyn – Jastrzębie-Zdrój – Żory – Katowice, Wodzisław Śląski i Racibórz – Rybnik – Katowice. Wzdłuż tych linii, przy stacjach kolejowych należałoby budować lokalne centra przesiadkowe z dużymi parkingami dla samochodów osobowych.

W Katowicach są zlokalizowane najważniejsze instytucje, wiele osób pracuje, uczy się i załatwia swoje interesy w tym mieście. Czy tego chcemy czy nie, są centrum nie tylko metropolii ale aglomeracji całego województwa śląskiego.

Co rusz się słyszy że Katowice są zawalone samochodami, że większość samochodów jest spoza Katowic, że coś z tym trzeba zrobić, nawet był kretyński pomysł, by mieszkańcy spoza Katowic musieli płacić za wjazd do centrum Katowic. Piszę „kretyński”, bo taki jest w obecnej, fatalnej komunikacji województwa śląskiego. Byłby mądry i rozsądny, po rozwiązaniu problemu komunikacji zbiorowej. Zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, to na samorządzie wojewódzkim spoczywa cała odpowiedzialność za to, gdzie, jak często i w jakich godzinach kursują pociągi regionalne. Wojewódzki transport zbiorowy powinien być na bezkolizyjnej szynie z dużą częstotliwością. To jest podstawa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.