Metropolia kompromisu. Na czele Karolczak i Krupa?

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Metropolia kompromisu. Na czele Karolczak i Krupa?

Marcin Zasada

Dziś metropolia wybierze swoje władze. Na szczęście osiągnięto kompromis.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wszystkich 41 gmin metropolii zbiorą się dziś w samo południe. Tym razem, na odroczonej sesji zgromadzenia, powinniśmy spodziewać się scenariusza, o którym informowaliśmy w ostatnich dniach. Dziś szef metropolii zostanie wybrany.

Z naszych informacji wynika, że metropolią pokieruje Kazimierz Karolczak, popierany wcześniej przez większość (m.in. Tychy, całe Zagłębie, Gliwice). Jego rywal, Marek Kopel (miał poparcie m.in. Katowic i Zabrza), wycofa się z kandydowania. Podobną decyzję podjął Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, który miał być przewodniczącym zgromadzenia, ale ustąpi, by na to stanowisko został zgodnie wybrany Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Kompromis pokazuje, że samorządowcy potrafią dogadać się w ważnych sprawach. To niełatwe porozumienie, ale warte historycznego wydarzenia, jakim jest start metropolii - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jeszcze tydzień temu samorządowy pakt wydawał się celem mało realnym i odległym. W piątek prezydent Krupa zaprosił do siebie prezydentów Zabrza, Sosnowca, Tychów, Gliwic i Dąbrowy Górniczej, ale finał negocjacji nie był optymistyczny. Dopiero w niedzielę stanowiska obu stron zaczęły się zbliżać.

- Wszystkim nam zależało i zależy na dobrej współpracy. Liczę, że już od jutra skoncentrujemy się na budowaniu metropolii, na której powodzenie liczą mieszkańcy - zaznacza Krupa.

- Byłem przekonany, że to jedyna sensowna droga. Porozumienie prezydentów to dobry prognostyk dla sprawnego funkcjonowania metropolii - dodaje Karolczak.

Samorządowy kompromis nabiera również nowego znaczenia w świetle wczorajszych słów posła PiS Wojciecha Szaramy. Stwierdził, że rząd zaakceptuje wybór władz metropolii, ale jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, rozważana może być interwencja premier Beaty Szydło.

- Jeśli dojdzie do powtórki sytuacji sprzed dwóch tygodni, będzie trzeba zastanowić się, co dalej robić. Rząd uważnie patrzy na to, co się w metropolii dzieje - zaznaczył Szarama.

Na dzisiejszej sesji wybrany zostanie też zarząd związku, przyjęty statut i budżet.

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.