Metropolia: Nowe ceny biletów miesięcznych na tramwaj, autobus i trolejbus. Niby taniej, a drożej

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Dorota Niećko

Metropolia: Nowe ceny biletów miesięcznych na tramwaj, autobus i trolejbus. Niby taniej, a drożej

Dorota Niećko

Od 1 kwietnia w metropolii będą nowe ceny biletów miesięcznych i kwartalnych. Niektóre bilety znikną w ogóle, za to na innych można będzie jeździć po całej metropolii. Koniec z odbijaniem kart.

Od 1 kwietnia 2018 zmieniają się ceny biletów okresowych, obowiązujących w KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry. Nowe bilety będą też dodatkowo ważne w Tychach. Przypomnijmy. W styczniu 2018 ujednolicono już ceny i wzory biletów jednorazowych (zdjęcia z podpisania umowy w tym celu - poniżej). Zajęła się tym, powołana w zeszłym roku, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Już wtedy zapowiadano, że wiosną taka sama zmiana czeka bilety okresowe, a więc tygodniowe, miesięczne czy kwartalne.

Znikają bilety z limitem przejazdów

WSPÓLNY BILET W METROPOLII. PODPISANIE UMOWY. CO WTEDY OBIECYWANO?

Jakie zatem zmiany czekają nas od kwietnia? Najważniejsza jest ta, że znikają wszystkie bilety z limitem przejazdów, a także 48-godzinne i 5-dniowe. Nie będzie też biletów tylko na tramwaj lub tylko na autobus. W KZK GOP mówią, że będzie taniej... a na Facebooku internauci komentują nowe taryfy na przykład tak:

- Niech wam się plamy benzyny unoszą na herbacie, a z kanalizacji śmierdzi po wsze czasy za takie obniżki!

Bo też dla wielu osób taniej wcale nie będzie, lecz drożej. np. dla seniorów, którym nie przysługują jeszcze darmowe przejazdy, a którzy często korzystają z biletów z limitem przejazdów. Tych biletów już nie kupimy. Z 12 rodzajów biletów okresowych zostaje w ofercie siedem.

Wszystkie bilety sieciowe obowiązują teraz także na trolejbusy, które w regionie jeżdżą tylko w Tychach. Wspólne bilety będą obowiązywać u wszystkich organizatorów komunikacji na terenie metropolii.

CENNIK I TARYFA BILETOWA W METROPOLII: CENY I ZASADY

Najważniejsze są ceny. Szczegółowe znajdą Państwo w ramce obok. Czego należy się spodziewać od 1 kwietnia 2018? Nie zmieniają się ceny biletów jednorazowych papierowych, kupowanych w aplikacji na telefon czy na kartę ŚKUP. Ale... niektórych nie da się kupić wszędzie. To przez to, że w autobusach tyskich wciąż nie ma czytników kart ŚKUP, więc obowiązują tylko na obszarze działania KZK GOP i MZKP. W Tychach nie działa także taryfa odległościowa.

Ceny biletów okresowych, od 24-godzinnych po kwartalne, zmienią się, jak mówią w KZK GOP - zostaną obniżone nawet do 20 proc. Ale też wiele biletów z oferty zniknie, a to oznacza dla pasażerów de facto podwyżkę.

Bilety bez limitu będą tańsze, ale nie dla wszystkich

Dlaczego ma być drożej, skoro KZK GOP chwali się, że będzie taniej? Bo skoro znikają wszystkie bilety z limitem przejazdów, pasażerowie, którzy je kupowali, teraz muszą wybrać bilet bez limitu przejazdów.

W dalszej części:

 • Które bilety jeszcze znikają
 • Czy trzeba odbijać kartę ŚKUP
 • Ceny  nowych biletów tygodniowych, miesięcznych i kwartalnych
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.