Metropolia. O niej rozmawiać będziemy do czwartku

Czytaj dalej
Michał Wroński

Metropolia. O niej rozmawiać będziemy do czwartku

Michał Wroński

Miasta Śląska i Zagłębia mają wiele wspólnych problemów. Mogą się z nimi zmagać osobno, albo mogą je zacząć w końcu rozwiązywać wspólnie. Ta druga strategia jest tańsza, a przede wszystkim znacznie bardziej skuteczna. Najwyższy czas po nią sięgnąć.

W sobotę pokażemy, co Państwa zdaniem, jest najważniejszym wyzwaniem dla metropolii. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w naszej internetowej sondzie.

Swój głos można dziś oddać na naszej stronie internetowej (www.dziennikzachodni.pl). Wśród zaproponowanych przez nas zagadnień znajdzie się integracja komunikacji publicznej i wsparcie zrównoważonego transportu, gospodarka komunalna, zagospodarowanie przestrzenne, walka z zanieczyszczeniem powietrza, wspólne przeciwdziałanie bezrobociu i koordynacja polityki inwestycyjnej. Liczymy, że Wasze głosy będą podpowiedzią dla zarządzających miastami na temat tego, czego oczekują od nich mieszkańcy.

W poniedziałek przedstawimy Państwu relację z debaty, jaka wczoraj odbyła się w naszej redakcji.
Nowoczesne technologie oraz synergia nauki z biznesem szansą na gospodarczy rozwój województwa śląskiego - tak brzmiał jej tytuł, zaś jednym z poruszanych w jej trakcie wątków było inteligentne miasto. Inteligentne, czyli takie, które zapewnia swym mieszkańcom to, czego najbardziej potrzebują. Mówiąc wprost, dobrze i nowocześnie zarządzane. W przypadku miast Śląska i Zagłębia taka nowoczesność w zarządzaniu oznacza postawienie na integrację i wspólne działania. Jednym słowem, na metropolię.

We wtorek pochylimy się nad zagadnieniem, które jest wyzwaniem dla każdej metropolii świata i którego pomyślne rozwiązanie jest warunkiem jej rozwoju. Nad transportem publicznym.
Pokażemy jak wpływ ma dobrze zorganizowany system komunikacyjny na gospodarkę miasta, jego atrakcyjność i perspektywy rozwoju. Wskażemy słabe punkty w organizacji tego systemu na terenie miast Śląska i Zagłębia. Zastanowimy się, co można zmienić, aby poprawić jego funkcjonowanie. Poszukamy przydatnych rozwiązań w miastach Europy zachodniej, ale też w Trójmieście, które najbardziej w Polsce przypomina warunkami naszą aglomerację (tylko u nas, i właśnie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie mamy do czynienia z organizmem miejskim złożonym z kilku w miarę równorzędnych "graczy").

W środę przeniesiemy się do Francji. Dr Robert Pyka, socjolog polityki z Uniwersytetu Śląskiego przedstawi nam jak nad Sekwaną budowano metropolie. To będzie bardzo pouczająca lektura. Bo jak się okazuje proces ten trwa od dobrych 40 lat i na początku francuskie gminy wcale nie paliły się do takiej współpracy. Musiały zostać do niej... zmuszone przez władze w Paryżu. Dziś jednak już nikt nie pyta "czy to ma sens". Pytanie dotyczą jedynie formy, w jakiej ta współpraca ma się odbywać. Pokażemy jakie kompetencje gminy przekazały metropolii i jakie korzyści (także finansowe) otrzymują w zamian.

Czwartek będzie okazją do podsumowania dotychczasowych działań nad budową metropolii w miastach Śląska i Zagłębia. Jaki jest dotychczasowy bilans działalności GZM? Jakie mamy inne platformy i narzędzia współpracy? Czy z nich mądrze korzystamy? I wreszcie, ile jesteśmy w stanie zdziałać bez ustawy metropolitalnej?

Michał Wroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.