Metropolia otwarta na inne gminy [lista gmin]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Anna Stasiewicz

Metropolia otwarta na inne gminy [lista gmin]

Anna Stasiewicz

Od lutego zaczynają się konsultacje społeczne na temat metropolii.

Przeprowadzenie konsultacji społecznych jest niezbędne, bo ostateczne uchwały dotyczące przystąpienia poszczególnych gmin do metropolii muszą być podjęte właśnie na podstawie konsultacji.

Konsultacje społeczne w Bydgoszczy rozpoczną się 1 lutego, a zakończą 1 marca. Udział w nich będzie polegał na odpowiedzi na zaledwie jedno pytanie:

Czy jesteś za utworzeniem przez Miasto Bydgoszcz wraz z innymi gminami związku metropolitalnego o nazwie Metropolia Bydgoszcz”.

Będzie to można zrobić w formie elektronicznej, za pomocą formularza dostępnego na stronie www.bydgoszcz.plpapierowej - podczas spotkań zespołu do spraw konsultacji z mieszkańcami w siedzibie rad osiedli lub dostępnej w urzędzie miasta przy ul. Jezuickiej 1.

Zespół do spraw konsultacji, który powołali wczoraj radni, będzie liczył 8 osób: znajdzie się w nim 6 radnych oraz Łukasz Krupa, pełnomocnik prezydenta do spraw metropolii oraz Michał Sztybel, doradca prezydenta Rafała Bruskiego. - Konsultacje trzeba odpowiednio nagłośnić - zaproponował radny Tomasz Rega.

Bydgoskie władze już zaczęły rozmawiać z okolicznymi gminami, z którymi Bydgoszcz chce utworzyć metropolię. Na razie w tym gronie jest 20 gmin:

Wczoraj radni pytali Łukasza Krupę, dlaczego wśród gmin nie ma na przykład Inowrocławia albo Więcborka. - Przyjęliśmy pewną bazę tworzenia metropolii, gminy, z którymi mamy największe powiązania funkcjonalne - tłumaczył pełnomocnik. - Związek metropolitalny w przyszłości otwarty jest na inne gminy.

- Rozciąganie granic zbyt daleko nie ma sensu. Muszą być związki między gminami - tłumaczył z kolei prezydent Rafał Bruski.

Do 30 kwietnia Rada Ministrów rozporządzeniem ma ustalić granice oraz nazwy poszczególnych związków metropolitalnych. Prawdopodobnie będzie takich związków od 10 do 12.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.