Tomasz Szymczyk

Metropolia sięgnie aż pod Częstochowę? Są wnioski

Największym miastem starającym się o członkostwo w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest Lubliniec Fot. Lucyna Nenow Największym miastem starającym się o członkostwo w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest Lubliniec
Tomasz Szymczyk

Trzynaście gmin aspiruje do członkostwa w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Każda z nich musi jednak przejść skomplikowaną procedurę, a ostateczną decyzję i tak podejmie premier.

W przypadku chęci członkostwa w GZM pod uwagę brane są takie aspekty jak m.in. istniejące formy współpracy gmin, powiązania funkcjonalne czy układ osadniczy i przestrzenny.

Procedura nie jest prosta. Najpierw gmina musi przeprowadzić konsultacje społeczne, potem uzyskać pozytywną opinię radnych i wystąpić z wnioskiem, który zaopiniować muszą sejmik i wojewoda. Potem wniosek musi uzyskać pozytywną opinię Zgromadzenia GZM. Jeśli Zgromadzenie będzie na tak, wówczas za pośrednictwem wojewody wniosek trafia do ministerstwa, które przygotowuje wniosek do Rady Ministrów o poszerzenie granic metropolii.

- Rozporządzenie Rady Ministrów o poszerzeniu granic metropolii musi być wydane do 30 czerwca, aby zmiana granic nastąpiła z dniem 1 stycznia roku następnego - zaznacza Kamila Rożnowska, rzeczniczka GZM.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.