Metropolia Silesia, czy Metropolia Górnośląska: Ile gmin? Są trzy warianty ZOBACZ MAPKI

Czytaj dalej
Michał Wroński

Metropolia Silesia, czy Metropolia Górnośląska: Ile gmin? Są trzy warianty ZOBACZ MAPKI

Michał Wroński

We wtorek prezydenci zasiadający w zgronadzeniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego dali zielone światło do utworzenia Metropolii Górnośląskiej zgodnie z zapisami przyjętej przez poprzedni sejm ustawy metropolitalnej. Jakie miałyby jednak być granice tego tworu? Które gminy powinne wchodzić w skład obszaru metropolitalnego? We wtorek przedstawione zostały trzy warianty.

Metropolia Silesia

wreszcie staje się rzeczywista. Jakie miasta ma objąć? Oto trzy warianty:

Pierwszy wariant zakłada, że w skład metropolii powinno wejść 14 gmin tworzących obecnie GZM, czyli Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Zabrze, Jaworzno oraz Tychy. Taka metropolia liczyłaby sobie 1218 kilometrów kwadratowych i 1,9 miliona mieszkańców. Dzięki przyznanym 5 procentom w podatku PIT do kasy tak skonstruowanej metropolii trafiłoby 213,1 mln zł, co daje niespełna 112 zł na jednego mieszkańca.

W wariancie drugim liczba gmin wzrosłaby do 23.

Który wariant zasięgu metropolii Silesia/Górnośląskiej wybierasz?

Prócz wymienionej już 14-tki w metropolii miałyby się też pojawić: Będzin, Bieruń, Czeladź, Knurów, Radzionków, Wojkowice, Łaziska, Mikołów oraz Tarnowskie Góry. Obszar metropolii wzrósłby do 1551 kilometrów kwadratowych, liczba mieszkańców do 2,19 miliona, a wpływy z PIT-u do 245,3 mln zł (na jednego mieszkańca przypadałoby wówczas równe 112 zł).

W wariancie trzecim metropolię miałyby tworzyć 52 gminy – wszystkie te z wariantu nr 2, ale także: Bobrowniki, Chełm Śląski, Gierałtowice, Imielin, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Rudziniec, Siewierz, Sławków, Sośnicowice, Orzesze, Wyry, Lędziny, Kobiór, Ornontowice, Bojszowy, Oświęcim (gmina i miasto), Miedźna, Pszczyna, Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Ożarowice, Świerklaniec, Toszek, Tworóg, Wielowieś i Zbrosławice. Taki twór zajmowałby powierzchnię 3553 kilometrów kwadratowych, liczyłby 2,59 mln mieszkańców, a wpłyty do jego kasy tytulem udziału w PIT sięgałyby 282,6 mln zł (średnio 108,86 zł na jednego mieszkańca).

Zespół konsultacyjny przy GZM, kierowany przez prof. Bogdana Dolnickiego, specjalistę od prawa administracyjnego i samorządowego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego rekomendował zgromadzeniu wariant nr 2.

- W najbliższym czasie do miast wyślemy pismo, z prośbą o wyrażenie zgody na udział w tworzonym związku metropolitalnym – mówi Małgorzata Mańka Szulik, przewodnicząca zarządu GZM i zarazem prezydent Zabrza.

Aby metropolia mogła powstać na danym terenie zgodę na to musi wyrazić co najmniej 70 procent rad znajdujących się tam miast i gmin, przy czym granice obszaru metropolitalnego ustala w rozporządzeniu Rada Ministrów.

ZOBACZ TAKŻE:
Arkadiusz Chęciński: Chcemy, żeby w nazwie metropolii było słowo Zagłębie


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Michał Wroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.