Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marcin Zasada

Metropolia urządzi się w starym budynku Muzeum Śląskiego

Muzeum Śląskie - Katowice al. Korfantego 3, to tu swą siedzibę będą miały władze metropolii Fot. Dorota Niećko Muzeum Śląskie - Katowice al. Korfantego 3, to tu swą siedzibę będą miały władze metropolii
Marcin Zasada

Władze metropolii już w przyszłym miesiącu mogą zacząć urządzać się w swojej reprezentacyjnej siedzibie. To zabytkowy gmach przy al. Korfantego 3 w Katowicach, w którym przez lata mieściło się Muzeum Śląskie.

Jeśli wszystkie formalności zostaną załatwione odpowiednio szybko, być może jeszcze w tym miesiącu władze metropolii zaczną urządzać się w zabytkowym gmachu przy alei Korfantego 3. To chyba najlepsza, najbardziej reprezentacyjna z możliwych i realnie rozważanych siedzib urzędu metropolitalnego, który powstaje od ubiegłego tygodnia.

Dom metropolii na poziomie

- Mówimy o pięknym gmachu, który jest ważną częścią historii całego regionu, a docelowo stanie się domem metropolii na europejskim poziomie- podkreśla Kazimierz Karolczak, od zeszłego wtorku przewodniczący zarządu śląsko-zagłębiowskiego związku metropolitalnego.

Przez ponad 30 ostatnich lat w budynku postawionym w 1899 roku z myślą o hotelu działało Muzeum Śląskie. Po przeniesieniu go do nowoczesnych obiektów w katowickiej strefie kultury, przy Korfantego 3 zostały jeszcze tylko pracownie etnologii, historii i archeologii. W gmachu wciąż pracuje ok. 20 osób. Odbywają się tam też wystawy czasowe.

- Większość kolekcji z naszej starej siedziby trafi do do zrewitalizowanej ostatnio łaźni głównej na terenie strefy kultury. Około kwietnia lub maja zwolnimy cały budynek - zapowiada Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

W piątek gmach przy Korfantego 3 oglądali, razem z dyrektor Knast, Kazimierz Karolczak i odpowiedzialny w regionie za kulturę wicemarszałek Henryk Mercik. Głównym wyzwaniem jest wprowadzenie metropolii do dawnego muzeum w najbliższych tygodniach. Obecnie, zupełnie tymczasowo, zarząd związku urzęduje przy Pocztowej 7 w Katowicach (mieści się tam wydział podatków i opłat lokalnych urzędu miasta). Najprawdopodobniej początkowo władze metropolii wejdą tylko naa jedno z pięter przy Korfantego.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.