Marcin Zasada

Metropolia urządzi się w starym budynku Muzeum Śląskiego

Muzeum Śląskie - Katowice al. Korfantego 3, to tu swą siedzibę będą miały władze metropolii Fot. Dorota Niećko Muzeum Śląskie - Katowice al. Korfantego 3, to tu swą siedzibę będą miały władze metropolii
Marcin Zasada

Władze metropolii już w przyszłym miesiącu mogą zacząć urządzać się w swojej reprezentacyjnej siedzibie. To zabytkowy gmach przy al. Korfantego 3 w Katowicach, w którym przez lata mieściło się Muzeum Śląskie.

Jeśli wszystkie formalności zostaną załatwione odpowiednio szybko, być może jeszcze w tym miesiącu władze metropolii zaczną urządzać się w zabytkowym gmachu przy alei Korfantego 3. To chyba najlepsza, najbardziej reprezentacyjna z możliwych i realnie rozważanych siedzib urzędu metropolitalnego, który powstaje od ubiegłego tygodnia.

Dom metropolii na poziomie

- Mówimy o pięknym gmachu, który jest ważną częścią historii całego regionu, a docelowo stanie się domem metropolii na europejskim poziomie- podkreśla Kazimierz Karolczak, od zeszłego wtorku przewodniczący zarządu śląsko-zagłębiowskiego związku metropolitalnego.

Przez ponad 30 ostatnich lat w budynku postawionym w 1899 roku z myślą o hotelu działało Muzeum Śląskie. Po przeniesieniu go do nowoczesnych obiektów w katowickiej strefie kultury, przy Korfantego 3 zostały jeszcze tylko pracownie etnologii, historii i archeologii. W gmachu wciąż pracuje ok. 20 osób. Odbywają się tam też wystawy czasowe.

- Większość kolekcji z naszej starej siedziby trafi do do zrewitalizowanej ostatnio łaźni głównej na terenie strefy kultury. Około kwietnia lub maja zwolnimy cały budynek - zapowiada Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

W piątek gmach przy Korfantego 3 oglądali, razem z dyrektor Knast, Kazimierz Karolczak i odpowiedzialny w regionie za kulturę wicemarszałek Henryk Mercik. Głównym wyzwaniem jest wprowadzenie metropolii do dawnego muzeum w najbliższych tygodniach. Obecnie, zupełnie tymczasowo, zarząd związku urzęduje przy Pocztowej 7 w Katowicach (mieści się tam wydział podatków i opłat lokalnych urzędu miasta). Najprawdopodobniej początkowo władze metropolii wejdą tylko naa jedno z pięter przy Korfantego.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.