Piotr Wiewióra

Miasta upamiętnią Pawła Adamowicza. Delegacje w Gdańsku

Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę na godzinę 12 Fot. Przemysław Świderski Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę na godzinę 12
Piotr Wiewióra

W związku z dzisiejszym pogrzebem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, na głównych placach miast w naszym województwie odbędą specjalne uroczystości.

Część samorządów wysłała do Gdańska delegacje.

Udział swoich przedstawicieli w uroczystościach pogrzebowych, które w Gdańsku rozpoczęły się już w czwartek, zapowiedziały władze większości śląskich miast. Na Pomorzu nie mogło zabraknąć Zygmunta Frankiewicza, występującego w podwójnej roli - prezydenta Gliwic i prezesa Związku Miast Polskich, który wejdzie w skład konduktu żałobnego. Kilka dni temu podpisał on apel skierowany do władz wszystkich samorządów, aby podczas sobotnich uroczystości pogrzebowych umożliwili swoim mieszkańcom zebranie się na centralnych placach swoich miast i zapalenie zniczy.

Reprezentantem Katowic w Gdańsku jest prezydent miasta Marcin Krupa. Mieszkańców Sosnowca oraz tamtejszy samorząd reprezentuje prezydent miasta Arkadiusz Chęciński oraz radni, z przewodniczącym Mateuszem Bochenkiem na czele, a także poczet sztandarowy miasta i strażnicy miejscy. Delegację wystawiła również Częstochowa. Do Gdańska udał się wiceprezydent Andrzej Szewiński, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Jolanta Urbańska, rzecznik urzędu Włodzimierz Tutaj oraz poczet sztandarowy.

W uroczystościach biorą udział prezydenci między innymi Wodzisławia Śląskiego - Mieczysław Kieca, Bytomia - Mariusz Wołosz i Zabrza - Małgorzata Mańka -Szulik. Delegacje wysłały także inne miasta.

Władze samorządowe pozytywnie odpowiedziały również na apel Związku Miast Polskich.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk już we wtorek ogłosił miejską żałobę, która zakończyła się w czwartek. Mieszkańcy będą mogli wspólnie obejrzeć na Placu Biegańskiego relację z uroczystości pogrzebowych na specjalnie ustawionym telebimie.

Przychylając się do prośby rodziny, prezydent Katowic zaapelował, aby zamiast kwiatów i zniczy, upamiętnić prezydenta Adamowicza, przekazując pieniądze na konto WOŚP i hospicjum ks. Dutkiewicza. W południe zawyją też syreny alarmowe.

W Cieszynie zapalenie zniczy i chwila zadumy nastąpi o godz. 12.00 na Rynku, podobnie w Tychach w Parku Miejskim na gliwickim Rynku. O godz. 20.00 przed budynkiem ZST nr 1 w Chorzowie , gdzie co roku pracuje sztab WOŚP, odbędzie się protest przeciwko mowie nienawiści. Ponadto wiele miast wystawiło księgi kondolencyjne.

Piotr Wiewióra

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.