Hanna Walenczykowska

Miasto Bydgoszcz, obowiązkiem udzielania pomocy osobom dotkniętym bezdomnością obarczyło m.in. strażników

W Gdańsku, autobus SOS wykorzystywany jest po to, żeby gorącym posiłkiem, odzieżą i pomocą specjalistów wspierać osoby bezdomne. Fot. Dominik Paszliński, UM w Gdańsku W Gdańsku, autobus SOS wykorzystywany jest po to, żeby gorącym posiłkiem, odzieżą i pomocą specjalistów wspierać osoby bezdomne.
Hanna Walenczykowska

Miasta w różnie wspierają osoby bezdomne - niektóre organizują przejazdy specjalnych autobusów, inne wysyłają do koczujących osób, strażników.

W połowie listopada, na ulice Gdańska wyruszył specjalny autobus SOS. W tym roku, podobnie jak w czasie poprzednich sezonów, w pojeździe serwowane są gorące posiłki. Ponadto, każdy bezdomny może otrzymać ciepłą odzież.

Nocna podróż

Autobus, wyrusza w trasę codziennie wieczorem, po godzinie 20 i wraca do bazy po północy.

Dariusz Wołodźko, z Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformował o tym, że: - „W autobusie przez całą zimę wsparcia potrzebującym udzielać będą: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Oferta pomocowa obejmuje m.in. gorącą zupę, odzież, przeprowadzenie drobnych zabiegów medycznych i higienicznych, poradnictwo psychologiczne oraz dowiezienie osób bezdomnych do noclegowni (...). W poprzednim sezonie zimowym codziennie do noclegowni docierały w ten sposób średnio trzy osoby.”

O tym jak ważna jest taka forma pomocy, świadczą gdańskie statystyki z ubiegłej zimy. Otóż, UM w Gdańsku podaje, że od 18 listopada 2018 do końca marca 2019 w autobusie SOS wydano potrzebującym 17.339 ciepłych posiłków oraz 1.674 sztuki odzieży. Codziennie z mobilnej oferty wsparcia korzystało średnio od 50 do 60 osób ale zdarzało się, że dziennie pomagano ponad 100 osobom bezdomnym.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • jak wygląda pomoc bezdomnym w innych miastach
 • dlaczego w Bydgoszczy bezdomni nie otrzymują odzieży oraz ciepłych posiłków
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.