Magdalena Agnieszka Nowacka-Goik

Miasto dla seniorów. Sprawdzamy, czy Bytom i Katowice są wygodne

Pasją dr Agnieszki Labus jest innowacyjne planowanie i projektowanie przestrzeni dla starzejącego się społeczeństwa. Na zdjęciu - w bytomskim parku Fot. Marzena Bugała-Azarko Pasją dr Agnieszki Labus jest innowacyjne planowanie i projektowanie przestrzeni dla starzejącego się społeczeństwa. Na zdjęciu - w bytomskim parku miejskim.
Magdalena Agnieszka Nowacka-Goik

Z Agnieszką Labus, bytomianką, architektem i urbanistą, spacerujemy po śląskich miastach. Czy seniorom jest w nich wygodnie jak np. w Londynie?

Miasto idealne? Marzenie, które wielokrotnie próbowali zrealizować architekci i urbaniści. Chodzi w nim tak naprawdę o skoncentrowanie się na tym, aby stworzyć przestrzeń z jak najmniejszą ilością barier. Seniorzy potrzebują, by było dostępne, czytelne, bezpieczne, komfortowe. By były miejsca integracji, aktywności i relaksu.

- Coraz więcej, także w naszym regionie, powstaje osiedli, a nawet dzielnic dla osób starszych - mówi dr Agnieszka Labus. - Mamy takie w Katowicach czy Gliwicach. Wyposażone we wszelkie udogodnienia, są jednak pewną niszą. Moim zdaniem lepiej tworzyć budynki przyjazne starszym i udogodnienia w ramach miasta dla wszystkich pokoleń, bez takiej alienacji i naznaczenia - ocenia.

Spacerujemy po Katowicach. Stolica Górnego Śląska zmieniła się w ostatnich latach, ale czy uwzględniono także potrzeby starszej części społeczeństwa? - Główna arteria komunikacyjna rozdziela je i powoduje, że dostęp dla pieszych (a starsi tak się zwykle poruszają) jest utrudniony - mówi pani Agnieszka. Mamy przejścia podziemne, ale głównie ze schodami, często też słabo oświetlone, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Kolejny problem to nagłe przerwy między chodnikami i ścieżkami, brak płynnych łączników. - Pojawia się trawnik, droga szutrowa albo ściana. I w Katowicach też takie miejsca mamy - zwraca uwagę Agnieszka Labus.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magdalena Agnieszka Nowacka-Goik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.