Miasto ma receptę na kumulację roczników w liceach, technikach i branżówkach

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Justyna Wojciechowska-Narloch

Miasto ma receptę na kumulację roczników w liceach, technikach i branżówkach

Justyna Wojciechowska-Narloch

Ponad 5 tys. miejsc w toruńskich szkołach czeka na absolwentów skumulowanych roczników. Najwięcej chętnych przyjmą ogólniaki.

13 maja rozpocznie się rekrutacja chętnych do liceów, techników i branżówek (następcy zawodówek). W skutek reformy przy naborze spotkają się ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi absolwenci ośmioletnich podstawówek. Będzie ich niemal dwa razy więcej niż normalnie.

- Od wielu miesięcy pracowaliśmy nad stworzeniem oferty, która nie tylko zapewni miejsca wszystkim chętnym, ale także będzie odpowiadać ich preferencjom - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia. - Dodatkową trudność stanowiło to, że każdy z tych roczników ma inną podstawę programową. Absolwenci gimnazjów i podstawówek nie mogą więc spotkać się w jednej klasie.

Dziś już wiadomo, że w roku szkolnym 2019/2020 w toruńskich szkołach średnich utworzonych zostanie 159 klas pierwszych dla 5.064 uczniów. W liceach będzie to 88 oddziałów, w technikach 51, a w branżówkach -20.

- Zależało nam, by zajęcia w liceach kończyły się najpóźniej o godz. 16, a w placówkach zawodowych o godz. 17 - tłumaczy Katarzyna Nowicka-Skuza, wicedyrektorka Wydziału Edukacji UMT. - Nie braliśmy też w ogóle pod uwagę nauki w soboty. Wiemy, że dla uczniów spoza Torunia , których mamy wielu, byłoby to dużą komplikacją.

Miasto zdecydowało się na takie same terminy rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz pierwszych klas podstawówek. Zgodnie z ustalonym przez urzędników harmonogramem, nabór rozpoczyna się w poniedziałek, 11 lutego, a kończy w piątek, 8 marca punktualnie o godz. 15. Ten czas rodzice będą mieli na złożenie wniosków wraz z wymaganymi dokumentami. Tu warto dodać, że rekrutacja - wzorem ubiegłych lat - będzie elektroniczna.

Wicedyrektor Wydziału Edukacji UM Katarzyna Nowicka-Skuza i prezydent Michał Zaleski
Jacek Smarz Wicedyrektor Wydziału Edukacji UM Katarzyna Nowicka-Skuza i prezydent Michał Zaleski

Punkty od miasta

Zarówno w przedszkolach, jak i w podstawówkach liczba miejsc jest większa niż to wynika z danych demograficznych.

Podstawę przy naborze do przedszkoli miejskich stanowią tzw. kryteria ustawowe, a dopiero potem warunki postawione rodzicom przez gminę. Według tych pierwszych promowane są dzieci z rodzin wielodzietnych, maluchy samotnych bądź niepełnosprawnych rodziców oraz te z pieczy zastępczej.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.