Między torami: Czas na walkę o głosy za Expo dla Łodzi

Czytaj dalej
Marcin Bereszczyński

Między torami: Czas na walkę o głosy za Expo dla Łodzi

Marcin Bereszczyński

Łódź, Buenos Aires, Rio de Janeiro i Minneapolis - to kandydaci do organizacji Expo 2022. Rywale Łodzi są potężni, ale to dobrze. Jeśli Łódź wygra, będzie mogła szczycić się tym, kogo pokonała. Gdyby nie miała konkurencji, radość z przyznania Expo nie byłaby tak wielka, jak może to mieć miejsce po wygraniu z Brazylią, Argentyną i USA. Moim zdaniem Łódź jest na razie faworytem i mam nadzieję, że władze miasta i kraju wygrają potyczkę o tę wystawę. To dla Łodzi kluczowa sprawa, bo tylko Expo pozwoli wyremontować rozsypujące się śródmieście.

Między torami: Czas na walkę o głosy za Expo dla Łodzi

Jeśli wystawy nie będzie, to Łódź pozostanie szara, brudna i zrujnowana,gdyż nie będzie pieniędzy, żeby ją zmienić na lepsze.

Batalia o Expo polega na przekonaniu państw, które są członkami Światowego Biura Wystaw. To 169 krajów. Łódź może liczyć na głosy państw z Unii Europejskiej, której zależy na promowaniu samej siebie. Unia przeżywa kryzys, a Brexit może stać się początkiem rozpadu UE. Dlatego Unii potrzebny jest spektakularny sukces, a takim byłoby Expo w Łodzi. Unia mogłaby chwalić się, że rewitalizacja odbyła się dzięki niej i za jej pieniądze. Dlatego możemy liczyć na głosy państw UE. Jest też duża szansa na głosy Azji. Polska i Łódź ściśle współpracują z Chinami, a Expo może tę współpracę zacieśnić. W interesie Chin jest stworzenie z Łodzi bramy towarowej na Europę, dlatego można spodziewać się poparcia Chin, a co za tym idzie znacznej części Azji współpracującej z Chinami.

Jednoczesny start Buenos Aires i Rio de Janeiro spowoduje, że podzielą się głosy Ameryki Południowej. Ich hasła zrównoważonego rozwoju metropolii i kreatywności dla rozwoju człowieka są już dość oklepane i nie muszą przyciągnąć głosów. Lepszą tematykę ma USA, bo szeroko rozumiane zdrowie to pożywka dla branży leczniczo-farmaceutycznej. Problem polega na nowym prezydencie, bo zielone światło dla Minneapolis dał Obama i nikt nie wie, czy Trumpowi też będzie zależało na Expo.

Walkę o głosy trzeba zacząć już teraz, bo wybór organizatora Expo odbędzie się za rok.

Marcin Bereszczyński

Jestem dziennikarzem "Dziennika Łódzkiego".
Zajmuję się samorządem, spółkami komunalnymi, komunikacją miejską, drogami, koleją, autostradami, rynkiem nieruchomości i inwestycjami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.