Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach ANNA DUDZIŃSKA, DOBRZE ZAPROJEKTOWANE

Czytaj dalej
Anna Dudzińska

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach ANNA DUDZIŃSKA, DOBRZE ZAPROJEKTOWANE

Anna Dudzińska

Jest niczym czarna hałda wkomponowana w naszą ziemię. Czarny jak węgiel, ale z góry porośnięty już zielenią. Przed Państwem Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Oto najnowszy program Anny Dudzińskiej pt. Dobrze zaprojektowane

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

To miejsce znają Państwo doskonale. Pewnie robicie sobie tam zdjęcia, a z tarasu widokowego spoglądacie na Katowice. Właściwie dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że kiedyś tego budynku nie było.

- Trocha czorny, jak czorny Śląsk. Czerń jest jakby schowana i przykryta zielenią z góry - dziś nasz przewodnik mówi do nas z ładnym śląskim akcentem.

Słuchajmy: - Ten budynek jest jak hałdy. Wkomponowany w teren. Nie wyskoczył agresywnie w górę na ileś tam metrów, jest tylko ciągiem dalszym naturalnego kształtu.

Kto tak pięknie mówi o Międzynarodowym Centrum Kongresowym, zaprojektowanym przez warszawską pracownię JEMS Architekci? Tak potrafi opowiadać śląski architekt Wojciech Małecki. On i jego żona Joanna uważają, że ten właśnie budynek zmienił Katowice najbardziej ze wszystkich pięknych realizacji, które ostatnio powstały w mieście.

- Dostaliśmy cudowny punkt widokowy w Katowicach, bez szczególnej dominanty, wywodzący się jedynie z tego ukształtowania terenu - mówi Joanna Małecka. I dodaje: - Wrażenie robi urbanistyczne powiązanie tych czterech miejsc, które są tam nanizane na jednej nitce w Strefie Kultury. Spodek, NOSPR, Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Ten ostatni budynek spójnością projektu zachwyca architektów z całej Polski. Dalej Małecki: - Mamy tu pomysł na zaprojektowanie całego budynku na bazie trójkątów, które niczym orgiami gdzieś tam się układają. Ale zachwyca też - nazwę to - śląskość pomysłu. Mamy tu kontynuację naszego krajobrazu, pofałdowanego przez hałdy i zapadliska , ale też porośniętego zielenią. Analizować można by pewnie wiele elementów. Od dobrze zaprojektowanych ławek, przez czarną siatkę przypominającą strukturę węgla, po wnętrze...
Jak widać budynek zachwyca i inspiruje, a barwne opisy układają się same.

***
JEMS Architekci
Pracownia architektoniczna z Warszawy, za projekt MCK dostali mnóstwo nagród.

***
Joanna i Wojciech Małeccy
Właściciele biura architektonicznego Małeccy, autorzy Enklawy Modernistycznej.

Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.