Rafał Nagórski

Miejska plaża w Sławnie w budowie. Koszt około 700 tys. złotych

Miejska plaża w Sławnie w budowie. Koszt około 700 tys. złotych
Rafał Nagórski

Władze Sławna zapewniają, że w sierpniu będzie tu można się kąpać. Miejskie plażowisko powstaje zgodnie z planem - koszt około 700 tys. złotych.

- Potrzebna była dodatkowa wycinka drzew, ale prace przebiegają zgodnie z planem - powiedział nam Mieczysław Grabowski, wiceburmistrz Sławna. Ciężki sprzęt cały czas można zauważyć w pobliżu ulicy Kąpielowej obok sławieńskiego parku. - Ważne też, by być precyzyjnym w nazewnictwie. To będzie plażowisko a nie kąpielisko. W tym drugim przypadku trzeba by spełnić dużo więcej wymagań. W przygotowanym przez nas miejscu każdy będzie mógł się kąpać, ale na własną odpowiedzialność - dodaje wiceburmistrz.

Wielu naszych Czytelników dopytuje się też o sposób zasilania miejsca do kąpieli w wodę. - Będzie to woda przepływowa z rzeki, na takiej samej zasadzie, jak do tej pory wyglądało to w przypadku stawów miejskich. Najpierw wpływa ona do mniejszego stawu obok torów, później do większego stawu za stadionem miejskim i stąd do nowego miejsca w parku, skąd będzie odprowadzana przykrytym rowem pod ulicą Kąpielową - wyjaśnił nam wiceburmistrz i dodał, że do dyspozycji będzie też areator, który w razie konieczności będzie wykorzystywany do napowietrzania wody. Ciekawostką jest to, że w projekcie budowy uwzględniono montaż pływającej fontanny. Powstanie też boisko do siatkówki plażowej. Koszt inwestycji, która ma się zakończyć do 30 lipca 2017 roku to ponad 700 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że przygotowując się do realizacji inwestycji, badania gruntowe przy sondowaniu brzegu stawu wykazały, iż dno jest muliste, o składzie torfu, namułu i kredy jeziornej. Z dostępnych danych określono maksymalną głębokość wody 150 - 180 cm, a grubość osadów dennych 50 - 80 cm. Wymiana gruntu mogła być wykonana po zamknięciu przepustu od strony wschodniej i spuszczeniu wody do rowu od strony zachodniej.

Przy wykonywaniu robót wyremontowane zostaną również „mnichy” piętrzące wodę w zakresie uzupełnienia ubytków ścianek betonowych. Przewidziano także budowę przebieralni w konstrukcji drewnianej w części zachodniej, obok plaży. Wzdłuż brzegu zbiornika i przy ścieżkach przewidziano wykonanie murków z siedziskami z elementów kompozytowych lub drewnianych. Przy chodnikach zaplanowano ustawienie ławek betonowych z oparciem i bez oparcia.

- W sierpniu będzie można korzystać z miejskiej plaży - informują władze miasta.

Rafał Nagórski

Pracę w dziennikarstwie zaczynałem w 2001 roku jako student… ekonomii. Kiedyś były specjalizacje tematyczne, dzisiaj ich już nie ma. Pracuję jako dziennikarz, redaktor, czasem jako wydawca. Pasja numer jeden to sport. Niemal wszystkie dyscypliny, ale z piłką nożną na pierwszym miejscu. Pasja numer dwa to podróże, przede wszystkim górskie wyprawy. W wolnym czasie próbuję zadbać o dobrą formę fizyczną.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.