Miejskie inwestycje. Co przyniesie nadchodzący rok?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Miejskie inwestycje. Co przyniesie nadchodzący rok?

Grzegorz Kozakiewicz

Znów czekają nas remonty i utrudnienia. Drogowcy zabiorą się za kolejny odcinek Okrzei i ul. Zielonogórską

Co to za budżet, skoro tylko jeden radny z Okrzei jest z niego zadowolony? - komentował radny Piotr Czerwiński na zakończenie posiedzenia komisji mienia komunalnego.

I rzeczywiście. Możliwości zgłaszania przez radnych zadań na rok przyszły zostało mocno ograniczone. W planach magistratu przeważają inwestycje, do których miasto przygotowuje się od dłuższego czasu.

I tak w roku 2017 ruszy remont odcinka ul. Okrzei. Dzięki trzymilionowej dotacji z programu rozwoju dróg gminnych nowej nawierzchni doczeka się fragment pomiędzy ul. Częstochowską i Fabryczną. Na styku ze Zgorzelecką i Witosa powstanie rondo. Ulica zyska system monitoringu wart 100 tys. zł.

W budżecie znalazły się także środki na planowaną od kilku lat przebudowę ul. Zielonogórskiej. Prace obejmą odcinek od ronda do skrzyżowania z ul. Poznańską. Na przyszły rok przeszły także zadania związane z remontem ul. Osadniczej i Kołłątaja, oraz budowa ossuarium na cmentarzu komunalnym. W roku 2017 realizowana będzie przebudowa stadionu lekkoatletycznego na „Syrenie”. Jak zapowiada szef wydziału infrastruktury technicznej, Rafał Fularski, wykonawca wyłoniony ma zostać jeszcze w tym roku. Nierostrzygnięty przetarg spowodował też opóźnienia w remoncie sali sportów walki.

Podpisana dwa lata temu umowa o utworzeniu żarsko - żagańskiego obszaru funkcjonalnego zaowocowała planem utworzenia wspólnej strefy gospodarczej. Przewidywany koszt to 4,5 mln zł. W ramach prowadzenia gospodarki niskoemisyjnej ocieplone mają zostać kolejne obiekty miejskie, Gimnazjum nr 3 i Przedszkole nr 10. Wartość prac to 1,6 mln zł.

- Realizację tych przedsięwzięć uzależniamy od pozyskania środków zewnętrznych - mówiła na ostatnim posiedzeniu komisji ogólnospołecznej skarbnik miasta, Joanna Wojak. - Jeśli dotacji nie będzie, środki zarezerwowane na wkład własny pomniejszą po prostu deficyt budżetowy. Własnym sumptem gotowi jesteśmy ocieplić Przedszkole nr 10. Koszt jest stosunkowo mały, raptem, 600 tys. zł. Taki wydatek możemy udźwignąć.

Magistrat dysponuje też kompletną dokumentacją na remont ul. Wieniawskiego, Polnej i Cegielnianej, oraz Katowickiej w rejonie skrzyżowania z Męczenników Oświęcimskich. Przebudowa tej ostatniej skutkować ma lepszym odwodnieniem terenu. Inwestycji wprawdzie nie ma w przyszłorocznym budżecie, jednak wydział infrastruktury liczy, że zadanie uda się zrealizować ze środków na bieżące utrzymanie cieków wodnych.

- Jesteśmy przygotowani do realizacji programu komunikacyjnego związanego z budową nowych wiat przystankowych i tablic informacyjnych. Wniosek o dofinansowanie zadania został już złożony - mówi Rafał Fularski. - Podobnie rzecz się ma z kładką, która połączy ul. Górnosląską i Przeładunkową oraz Kilińskiego ze strefą przemysłową.

Ta ostatnia inicjatywa budzi opory tak mieszkańców, jak i okolicznych przedsiębiorców. Ci zdecydowanie sprzeciwiają się budowie ciągu pieszo - rowerowego w stronę ul. Wapiennej. Woleli by tam normalną drogę, z której mogłyby korzystać samochody dostawcze. Spór póki co jest czysto akademicki. Jeśli urząd marszałkowski nie przyzna dotacji, kładki i drogi dla rowerów nie powstaną.

A czego w 2017 nie będzie na pewno? Za rok wygasa pozwolenie na budowe uzyskane na remont nieczynnego wiaduktu w Kunicach. Inwestycja, którą odłożono do lamusa jeszcze przy okazji planowania budżetu na rok 2016, raczej nie ziści się w najbliższym czasie.

Podobnie rzecz ma się z darmową komunikcją miejska. Wielokrotnie zapowiadano, że magistrat dokona symulacji kosztów. Zaniechano także oceny listopadowego eksperymentu z darmowymi autobusami na cmentarz.
- W przyszłym roku, w związku ze zmianą ustawy, system komunikacji miejskiej zostanie poddany kompleksowej analizie - obiecuje Edyta Nawrot, rzecznik urzędu miasta

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.