Miejskie programy profilaktyczne pomagają dbać o zdrowie

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Marta Żbikowska

Miejskie programy profilaktyczne pomagają dbać o zdrowie

Marta Żbikowska

Grypa oraz rak szyjki macicy to choroby, w walce z którymi wspiera swoich mieszkańców Poznań. Programy profilaktyczne finansowane z budżetu miasta przewidują nie tylko podanie szczepionki, ale także liczne akcje edukacyjne i informacyjne.

Zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczy co roku około 4 tysięcy kobiet w Polsce. Połowa z nich umiera. Od 2008 roku miasto Poznań realizuje programy profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), w tym raka szyjki macicy, w celu ograniczenia zachorowań. Każdego roku korzysta z nich od kilkuset do około 2 tysięcy osób. Obecnie realizowany jest program szczepień dla roczników 2003-2005.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do najczęstszych zakażeń przenoszonych drogą płciową (chociaż istnieją również inne drogi przenoszenia tej infekcji). HPV to jeden z wirusów odpowiedzialnych za rozwój nowotworów, a w szczególności raka szyjki macicy. Największy udział w tworzeniu nowotworów mają typy wirusa HPV, takie jak 16 i 18. To przeciw nim powstała szczepionka.

Ze szczepień przeciwko HPV refundowanych z budżetu miasta mogą korzystać głownie 13-letnie dziewczęta i chłopcy. W ubiegłym roku program został poszerzony o możliwość podania szczepionki także dziewczętom z roczników 2001 i 2002, które nie mogły skorzystać z analogicznego programu w 2015 roku z powodu udokumentowanych przyczyn zdrowotnych. Szczepionkę otrzymają także te osoby (z roczników 2001 i 2002), które są w grupie ryzyka z powodu wystąpienia w rodzinie choroby nowotworowej, a do tej pory nie skorzystały z tej formy profilaktyki.

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Poznania i wiemy, że nie zawsze świadomość ryzyka zachorowania lub skutków nosicielstwa wirusa brodawczaka, idą w parze z wiedzą o ofercie miasta w zakresie profilaktyki

- mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

- Możemy zrobić wiele, by młodzież wchodząc w dorosłość nie była obarczona ryzykiem nosicielstwa wirusa brodawczaka lub zachorowań na raka szyjki macicy, które często kończą się tragicznie. Mobilizujemy rodziców obecnych nastolatków i informujemy młodzież o możliwościach, jakie oferuje miasto w zakresie przeciwdziałania zakażeniom wywołanym tym wirusem - dodaje.

Dziewczęta i chłopcy urodzeni w latach 2003-2005 mogą w każdej chwili zgłosić się do udziału w programie. Pozwala na to zmiana wprowadzona w ubiegłym roku, która uelastyczniła program. Wcześniej bowiem ze szczepień można było korzystać tylko w określonych terminach. Finansowane przez miasto szczepienia przeciw HPV dla roczników 2003-2005 dostępne będą do końca tego roku.

Aby z nich skorzystać, należy zgłosić się do realizatora programu, czyli do przychodni Edictum przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu (tel. 61 8470454). Zaszczepić można się w 16 placówkach na terenie Poznania.

Program szczepień dla roczników 2003-2005 rozpoczęty w IV kwartale 2016 r. potrwa do 31 grudnia 2018 r. Szczegółowe informacje dotyczące realizacji niniejszego programu zamieszczone są na stronach internetowych miasta Poznania: www.poznan.pl (Informacje dla mieszkańca, zakładka „Zdrowie-portal”) i realizatora programu: www.edictum.pl.

W ramach działań profilaktycznych miasto realizuje także projekty informacyjno-edukacyjne na temat dróg szerzenia zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), ich objawów i powikłań, profilaktyki ww. zakażeń, a także sposobu postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

************

Uchwała dotycząca programu profilaktyki zachorowań na grypę sezonową dla mieszkańców Poznania na lata 2016-2018 została podjęta 27 września 2016 roku. Wprowadziła ona możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przede wszystkim dla seniorów, ale też dla podopiecznych i personelu wybranych jednostek miejskich, wśród których znalazły się domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo-lecznicze.

Z programu mogą korzystać osoby, które skończyły 60 lat, są czasowo lub na stałe zameldowane w Poznaniu i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z poznańskich urzędów skarbowych.

Tak jak w przypadku szczepień przeciw HPV, tak i tutaj realizatorem programu jest przychodnia Edictum mieszcząca się przy ul. Mickiewicza 31. Same szczepienia odbywają się w 16 przychodniach rozmieszczonych w różnych dzielnicach miasta, co ma ułatwić dostęp do profilaktyki osobom starszym.

Osobom uprawnionym do uczestnictwa w programie będzie podana szczepionka przeciwko grypie Vaxigrip, odpowiednia dla właściwego sezonu grypowego, pod warunkiem braku przeciwwskazań zdrowotnych do zaszczepienia. Przed szczepieniem konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który podejmie decyzję dotyczącą podania szczepionki.

Z bezpłatnych szczepień przeciw grypie co roku może skorzystać sześć tysięcy poznaniaków. Limit szczepionek w edycji 2017 został wyczerpany w ciągu jednego miesiąca. Kolejna akcja walki z grypą za pomocą szczepionek odbędzie się jesienią 2018 roku.

- Program cieszył się sporym zainteresowaniem. W jego ramach prowadzone były także działania informacyjno-edukacyjne, m.in. na temat zagrożeń i skutków zakażenia wirusem grypy sezonowej, niepożądanych odczynów poszczepiennych, sposobów ochrony organizmu przed zarażeniem oraz zalet poddawania się szczepieniom ochronnym

- mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Grypa, w przypadku osób starszych, może okazać się niebezpieczna. Szczególnie groźne są powikłania. Wśród najcięższych konsekwencji wymienia się zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, które może doprowadzić do niewydolności serca. Tylko w styczniu tego roku na grypę i choroby grypopodobne zapadło prawie 100 tys. mieszkańców Wielkopolski.

Miasto Poznań otrzymało statuetkę i tytuł „Lidera w innowacjach w zakresie profilaktyki grypy” - za zastosowanie w sezonie 2017/2018 najnowszej, czterowalentnej szczepionki Tetra Vaxigrip. Nagrodę przyznali Eksperci Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Marta Żbikowska

[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.