Mieszkańcy bronią szkół. Szykują petycje i podpisy

Czytaj dalej
Alicja Kucharska

Mieszkańcy bronią szkół. Szykują petycje i podpisy

Alicja Kucharska

W Niekarzynie walczą o utrzymanie swojej placówki, natomiast w Radoszynie, chcą, by równolegle z wygaszaniem gimnazjum funkcjonowała szkoła podstawowa.

Nieformalny komitet protestacyjny w Radoszynie walczy o utworzenie PSP w obecnym gimnazjum od września tego roku. Gmina rekomenduje jednak wariant, by wygasić gimnazjum, a szkołę podstawową powołać w 2019, a więc utrzymać status quo. Te plany budzą z kolei obawy wśród mieszkańców zrzeszonych przy nieka-rzyńskiej szkole.

Takie działanie – zdaniem mieszkańców Niekarzyna – oznaczać ma, że szkoła w ich wsi przestanie istnieć za dwa lata. I tę kwestię omawiali podczas zabrania wiejskiego w ubiegłym tygodniu. – Nie możemy do tego dopuścić, bo nasza szkoła istnieje od 1946 roku, czyli prawnie 71 lat. Być może nie wszyscy rozumieją, co będzie za dwa lata – zaczęła radna Zdzisława Mikołajczak. –A za dwa lata, jeżeli nic w tej sprawie nie zrobimy, szkoła przestanie istnieć - dodała.

Właśnie dlatego, do wójta, radnych i kuratorium oświaty, wysłano pismo, w którym zaznaczono swoje stanowisko. „Zwracamy się do rady gminy i wójta o odrzucenie pomysłu dotyczącego likwidacji tej szkoły i zaniechanie prac z tym związanych” – czytamy.

- Chcemy zatrzymać tę szkołę i utrzymać w niej osiem klas. Reforma ma oznaczać zamykanie gimnazjów, a nie szkół podstawowych - podkreślali mieszkańcy.

Mimo zapewnień, że na tę chwilę, nie ma żadnych planów zamknięcia szkoły, mieszkańcy w to nie wierzą. Jak zaznaczają, bardziej inwestowano w inne placówki oświatowe. – Przez to nasza szkoła jest w takiej sytuacji, że jest pierwszą z brzegu, którą należałoby zamknąć – dodała radna.

Mieszkańcy zaznaczają, że likwidacja nie jest i nie będzie akceptowana przez mieszkańców Niekarzyna i okolic. Pod pismem wyrażającym sprzeciw podpisało się 108 osób. I takie stanowisko zaprezentowano też podczas spotkania rady gminy z dyrektorami szkół w minionym tygodniu. Ale nie było to jedyne zaprezentowane stanowisko.

- Spotkaliśmy się, bo wpłynęło pismo z prośbą o przekształcenie gimnazjum w Radoszynie w szkołę podstawową już w nowym roku szkolnym 2017-2018 – zaczęła Halina Staszyńska, przewodnicząca rady gminy. – Przyjęliśmy stanowisko, że w naszej gminie będą funkcjonowały trzy szkoły podstawowe (Ołobok, Międzylesie, Niekarzyn – dop. red) , i zgodnie z ustawą rządową będzie wygaszane gimnazjum w Radoszynie, a od września 2019 roku będzie tam funkcjonowała szkoła podstawowa.

Sprzeciw na propozycję, w imieniu całego grona pedagogicznego i rodziców, wyraziła Małgorzata Puchacz, dyrektor szkoły w Radoszynie. – Chciałabym poinformować, że pracownicy gimnazjum stanowczo nie zgadzają się z decyzją o wygaszaniu gimnazjum bez możliwości przekształcenia go od roku szkolnego 2017/2018 w ośmioklasową PSP – zaznaczyła. Jak wyjaśniła, takie działanie wydawało się całej kadrze i mieszkańcom oczywistym rozwiązaniem, o czym świadczy chociażby 339 podpisów pod petycją. – Informacja, że od roku szkolnego 2017/2018 nie będzie w naszym budynku szkoły podstawowej była ogromnym zaskoczeniem. Podjęta decyzja jest dla lokalnej społeczności niezrozumiała, nielogiczna i nieuzasadniona – mówi dyrektor, która zaznaczyła, że utrzymanie obiektu, w którą uczą się najpierw cztery, a później dwie klasy, jest absurdalne.

Przedstawiła też wiele mocnych stron gimnazjum, m.in. ciągłe polepszanie bazy szkolnej, bardzo dobre wyposażenie klas i pracowni, wykorzystywanie technologii, realizowane projekty, zaplecze sportowe, kuchenne i osiągnięcia naukowe.
Radni odpowiadali jednak, że najważniejszym problemem jest zbyt mała liczba dzieci w gminie.

- Chcemy, by były trzy szkoły – wyjaśniła przewodnicząca rady. A to zasiało obawy, że w 2019 roku, konieczna będzie likwidacja jednej ze szkół. Której? Taka informacja nie padła. Wiadomo jednak, że każda będzie walczyła o swój byt.Wójt zaznacza, że decyzja o tym, czy jednocześnie będą mogły istnieć cztery szkoły podstawowe czy też któraś będzie musiała być zlikwidowana to temat, który będzie poruszany za dwa lata.

Ostateczni radni w swoim głosowaniu podtrzymali wcześniej rekomendowaną propozycję sieci szkół.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.