Mieszkańcy bronią szkół. Szykują petycje i podpisy

Czytaj dalej
Alicja Kucharska

Mieszkańcy bronią szkół. Szykują petycje i podpisy

Alicja Kucharska

W Niekarzynie walczą o utrzymanie swojej placówki, natomiast w Radoszynie, chcą, by równolegle z wygaszaniem gimnazjum funkcjonowała szkoła podstawowa.

Nieformalny komitet protestacyjny w Radoszynie walczy o utworzenie PSP w obecnym gimnazjum od września tego roku. Gmina rekomenduje jednak wariant, by wygasić gimnazjum, a szkołę podstawową powołać w 2019, a więc utrzymać status quo. Te plany budzą z kolei obawy wśród mieszkańców zrzeszonych przy nieka-rzyńskiej szkole.

Takie działanie – zdaniem mieszkańców Niekarzyna – oznaczać ma, że szkoła w ich wsi przestanie istnieć za dwa lata. I tę kwestię omawiali podczas zabrania wiejskiego w ubiegłym tygodniu. – Nie możemy do tego dopuścić, bo nasza szkoła istnieje od 1946 roku, czyli prawnie 71 lat. Być może nie wszyscy rozumieją, co będzie za dwa lata – zaczęła radna Zdzisława Mikołajczak. –A za dwa lata, jeżeli nic w tej sprawie nie zrobimy, szkoła przestanie istnieć - dodała.

Właśnie dlatego, do wójta, radnych i kuratorium oświaty, wysłano pismo, w którym zaznaczono swoje stanowisko. „Zwracamy się do rady gminy i wójta o odrzucenie pomysłu dotyczącego likwidacji tej szkoły i zaniechanie prac z tym związanych” – czytamy.

- Chcemy zatrzymać tę szkołę i utrzymać w niej osiem klas. Reforma ma oznaczać zamykanie gimnazjów, a nie szkół podstawowych - podkreślali mieszkańcy.

Mimo zapewnień, że na tę chwilę, nie ma żadnych planów zamknięcia szkoły, mieszkańcy w to nie wierzą. Jak zaznaczają, bardziej inwestowano w inne placówki oświatowe. – Przez to nasza szkoła jest w takiej sytuacji, że jest pierwszą z brzegu, którą należałoby zamknąć – dodała radna.

Mieszkańcy zaznaczają, że likwidacja nie jest i nie będzie akceptowana przez mieszkańców Niekarzyna i okolic. Pod pismem wyrażającym sprzeciw podpisało się 108 osób. I takie stanowisko zaprezentowano też podczas spotkania rady gminy z dyrektorami szkół w minionym tygodniu. Ale nie było to jedyne zaprezentowane stanowisko.

- Spotkaliśmy się, bo wpłynęło pismo z prośbą o przekształcenie gimnazjum w Radoszynie w szkołę podstawową już w nowym roku szkolnym 2017-2018 – zaczęła Halina Staszyńska, przewodnicząca rady gminy. – Przyjęliśmy stanowisko, że w naszej gminie będą funkcjonowały trzy szkoły podstawowe (Ołobok, Międzylesie, Niekarzyn – dop. red) , i zgodnie z ustawą rządową będzie wygaszane gimnazjum w Radoszynie, a od września 2019 roku będzie tam funkcjonowała szkoła podstawowa.

Sprzeciw na propozycję, w imieniu całego grona pedagogicznego i rodziców, wyraziła Małgorzata Puchacz, dyrektor szkoły w Radoszynie. – Chciałabym poinformować, że pracownicy gimnazjum stanowczo nie zgadzają się z decyzją o wygaszaniu gimnazjum bez możliwości przekształcenia go od roku szkolnego 2017/2018 w ośmioklasową PSP – zaznaczyła. Jak wyjaśniła, takie działanie wydawało się całej kadrze i mieszkańcom oczywistym rozwiązaniem, o czym świadczy chociażby 339 podpisów pod petycją. – Informacja, że od roku szkolnego 2017/2018 nie będzie w naszym budynku szkoły podstawowej była ogromnym zaskoczeniem. Podjęta decyzja jest dla lokalnej społeczności niezrozumiała, nielogiczna i nieuzasadniona – mówi dyrektor, która zaznaczyła, że utrzymanie obiektu, w którą uczą się najpierw cztery, a później dwie klasy, jest absurdalne.

Przedstawiła też wiele mocnych stron gimnazjum, m.in. ciągłe polepszanie bazy szkolnej, bardzo dobre wyposażenie klas i pracowni, wykorzystywanie technologii, realizowane projekty, zaplecze sportowe, kuchenne i osiągnięcia naukowe.
Radni odpowiadali jednak, że najważniejszym problemem jest zbyt mała liczba dzieci w gminie.

- Chcemy, by były trzy szkoły – wyjaśniła przewodnicząca rady. A to zasiało obawy, że w 2019 roku, konieczna będzie likwidacja jednej ze szkół. Której? Taka informacja nie padła. Wiadomo jednak, że każda będzie walczyła o swój byt.Wójt zaznacza, że decyzja o tym, czy jednocześnie będą mogły istnieć cztery szkoły podstawowe czy też któraś będzie musiała być zlikwidowana to temat, który będzie poruszany za dwa lata.

Ostateczni radni w swoim głosowaniu podtrzymali wcześniej rekomendowaną propozycję sieci szkół.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.