Mieszkańcy Jury chcą przykuć się do drzew. Mówią, że kopalnia cynku to kłopoty

Czytaj dalej
Paulina Musialska

Mieszkańcy Jury chcą przykuć się do drzew. Mówią, że kopalnia cynku to kłopoty

Paulina Musialska

Atmosfera wokół potencjalnej budowy kopalni rud cynku i ołowiu w powiecie zawierciańskim zgęstniała. Prokuratura prowadzi postępowanie dotyczące prawidłowości decyzji związanych z przyznaniem koncesji na poszukiwanie złóż. Na spotkaniach informacyjnych natomiast protestują mieszkańcy.

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi postępowanie dotyczące prawidłowości decyzji administracyjnych, które skutkowały wydaniem koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej na terenie powiatu zawierciańskiego. Postępowanie ma charakter administracyjny.

- Obecnie jesteśmy na etapie kompletowania dokumentacji związanej z wydaniem koncesji - mówi Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. - Mamy obszerny materiał, ale nadal jest on niekompletny. Następnie dokumenty zostaną poddane analizie. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć coś więcej - dodaje Wróblewski.

Tymczasem mieszkańcy coraz wyraźniej okazują swój sprzeciw wobec budowy kopalni. W Łazach odbyło się spotkanie informacyjne z przedstawicielami firmy Rathdowney, która chce wybudować kopalnię. Pojawiły się tłumy. Byli także samorządowcy i parlamentarzyści. Zabrakło jedynie burmistrza Łaz.

Zainteresowanie spotkaniem przerosło przedstawicieli inwestora. Zarezerwowana sala konferencyjna w MOK-u w Łazach okazała się zbyt mała. Konieczne było przeniesienie go do hali sportowej. Uczestnicy skandowali przy tym hasła „Nie dla kopalni” oraz „Precz z kopalnią”. Wiele osób miało ze sobą kartki pokazujące, że są przeciwni tej inwestycji na terenie Jury. Na początku przedstawiciele próbowali przedstawić mieszkańcom, na jakim etapie znajduje się obecnie ich inwestycja.

- Nasz projekt posuwa się wolnym tempem, jakim takie projekty się posuwają. Zajmuje to od 10 do 15 lat. Dlatego dzisiaj nie jesteśmy w stanie zaproponować realnej kopalni, pokazać jej lokalizacji oraz tego jak będzie działać - mówił Robert Koński, prezes Rathdowney.

Poruszony został także temat wniosku o przyrzeczenie dzierżawy gruntów. Podczas spotkania przedstawiciele firmy odmówili udzielenia szczegółów związanych z lokalizacją kopalni.

- Ten wniosek jest przedwstępną umową przyrzeczenia dzierżawy. Aby nazywał się umową dzierżawy, muszą być spełnione konkretne warunki - tłumaczył Robert Koński.

Spotkanie przebiegało w bardzo nerwowej atmosferze. Zgromadzeni w hali mieszkańcy od początku postanowili dać jasno do zrozumienia, że kopalni na terenie Jury po prostu nie chcą. Nie brakowało gwizdów i okrzyków. Głos zabrał m.in. Tomasz Męcik-Kronenberg. Jest mieszkańcem Zawiercia, lekarzem oraz pracownikiem naukowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreślał, że pierwiastki takie jak kadm, arsen i siarczany są kancerogenne.

- Bardzo szanuję wiedzę pa-na doktora, jak wszystkich pracowników naukowych. Pana wiedza dotyczy jednak tylko geologii. Ja mówię o punkcie widzenia medycznym - mówił Tomasz Męcik-Kronenberg. - Ta kopalnia tutaj nie powstanie. Choćbyśmy się mieli wszyscy do drzew przykuć. Na terenie naszego kraju miały powstawać drogi i inne inwestycje. Ludzie przykuwali się do drzew i jakoś drogi nie powstały - podkreślał zawiercianin.

Uczestnicy tego spotkania prosili także firmę o jasną deklarację w sprawie budowy kopalni w przypadku zdecydowanego sprzeciwu mieszkańców powiatu zawierciańskiego.

- Uszanujemy wolę mieszkańców - zapewniał wszystkich Robert Koński.

Zawiercie nie chce kopalni w powiecie
Kopalnia może powstać na terenie jednej z czterech gmin: Zawiercie, Łazy, Poręba lub Ogrodzieniec. Podczas spotkania głos zabrał także Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.
- Dopóki tylko badano złoża, przyglądaliśmy się z zaniepokojeniem. W tym momencie budzi się w nas jednak sprzeciw, bo chcecie wydzierżawić teren pod budowę. My wykorzystamy wszystkie środki, aby ta kopalnia nie powstała - mówił Łukasz Konarski. Przeciwne są także Ogrodzieniec i Poręba.

W Łazach będzie sesja nadzwyczajna
Dzisiaj w Łazach ma się odbyć sesja nadzwyczajna. Radni mają głosować nad projektem uchwały wyrażającej sprzeciw wobec budowy kopalni na terenie gminy Łazy. To ważna informacja, bo do tej pory Łazy jako jedyne nie miały tak jasno określonego stanowiska.

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.