Jacek Drost

Mieszkańcy Olszówki apelują: Wyremontujcie ul. Pocztową, ale nie wycinajcie pięknych drzew!

Mieszkańcy Olszówki apelują: Wyremontujcie ul. Pocztową, ale nie wycinajcie pięknych drzew! Fot. FOT. Jacek Zachara
Jacek Drost

Mieszkańcy bielskiej dzielnicy Olszówka nie mają nic przeciwko remontowi ul. Pocztowej, ale sprzeciwiają się planowanej wycince drzew, która ma towarzyszyć inwestycji.

Każdy, kto jeździ po ulicy Pocztowej wie, że jest w opłakanym stanie. Trwają przymiarki do jej przebudowy. Tak też chcą mieszkańcy. Jakiś czas temu wzdłuż tej ulicy - od Szkoły Podstawowej nr 25, aż do samych Błoni, na odcinku około 800 metrów - zaznaczono kropkami kilka tysięcy drzew, które typuje się do wycinki. Oznaczenie drzew zlecił bielski Miejski Zarząd Dróg, który będzie zajmował się tą inwestycją. Jednak na taką rzeź drzew nie wyrażają zgody mieszkańcy.

Sprawą zajęły się się Stowarzyszenie Olszówka oraz Komitet Ochrony Cygańskiego Lasu, znane z wielu akcji na rzecz ratowania zabytków i przyrody tego obszaru.

- Nie zgadzamy się na wycinkę pięknych i zdrowych drzew. Może dojść do absurdu, bo oto w miejscu, gdzie ludzie od dawna przybywają, żeby obcować z przyrodą, będzie się wycinać tysiące drzew. Już i tak las ten został mocno przetrzebiony w ostatnich latach. Nie tędy droga! Stanie się z tym miejscem to, co na ulicy Dębowiec wiodącej do Doliny Wapienicy, gdzie wygolono dawne piękne zadrzewienie. Można to było zrobić bez takiego, niczym nie uzasadnionego, rozmachu. Ta droga spowodowała ogromny ruch. Teraz nie ma miejsc na pobliskich parkingach. Sypią się mandaty za nielegalne parkowanie - podkreśla Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia Olszówka. Dodaje, że w świetle rekordowego, ujawnianego w os-tatnich latach smogu panującego nad Białą, drzewa są jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na jakość powietrza, chroniącym zdrowie ludzi.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.