Mieszkańcy Piekar Śląskich robią zrzutkę na szpital. Jest piękny i nowy, ale pusty. Potrzeba 20 mln

Czytaj dalej
Fot. Iwona Makarska
Iwona Makarska

Mieszkańcy Piekar Śląskich robią zrzutkę na szpital. Jest piękny i nowy, ale pusty. Potrzeba 20 mln

Iwona Makarska

W Piekarach Śląskich wybudowano nowiutki szpital. Ale potrzeba sprzętu. Wyposażenie szpitala ma kosztować około 20 mln złotych. Miasto ma 10 mln zł.

Pierwsza zbiórka pieniędzy na wyposażeniu nowego budynku szpitala miejskiego w Piekarach Śląskich odbyła się w Kauflandzie. Pod koniec ubiegłego roku dzieci z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 stanęły przy kasach z puszkami na datki. Skutek?

- To była super akcja. Ludzie pytali na co zbieramy pieniądze, uśmiechali się do nas i wrzucali. Ja też chcę pomóc szpitalowi - mówi Bartłomiej Tomanek z IV klasy. Dzieci uzbierały ok. 3 tys. zł. Potrzeba 20 milionów!

Entuzjazm jest prawie powszechny. Powstał nawet komitet społeczny „Babcia, Mama, Wnuk” - bo nowy obiekt ma służyć trzem pokoleniom. Sam szpital służy już jednak pokoleniom sześciu czy siedmiu, bo jego najstarsza część działa od końca XIX w.

Rozbudowa trwa właściwie stale. Nowy, pięciokondygnacyjny budynek, jest niemal gotowy. Trzeba go tylko wyposażyć w sprzęt: od skalpeli do RTG. Miasto ma na to 10 mln zł. Mieszkańcy musieli się więc skrzyknąć. W czasach PRL podobne zbórki robiono nie tylko na rzecz szpitali, ale też szkół, pomników...

Podwrót do skompromitowanej tradycji? Socjolodzy zaprzeczają: tym razem chodzi o społeczeństwo obywatelskie.

Nowy budynek szpitala miejskiego w Piekarach Śląskich, w którym mają być wszystkie szpitalne oddziały, jest już niemal gotowy. Trwają prace wykończeniowe. Teraz trzeba go wyposażyć, a to koszt - bagatela - około 20 mln złotych. W miejskiej kasie takich pieniędzy nie ma. Ludzie postanowili więc, że wyposażą szpital sami. W ramach komitetu społecznego „Babcia, Mama, Wnuk” organizują zbiórki na zakup sprzętu do placówki.

Pod koniec 2015 roku pierwsza zbiórka odbyła się w piekarskim Kauflandzie. W akcję zaangażowały się dzieci z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Stanęły z puszkami przy kasach i pakowały ludziom zakupy. Dzieci uzbierały ok. 3 tys. zł. Kolejne zbiórki będą w tym roku.

Inicjatorem zbiórki publicznej w Piekarach jest radny Maciej Czempiel.

- Na pomysł wpadłem rozmawiając z mieszkańcami. Skojarzyłem, jak 80 lat temu społeczeństwo Śląska po wyzwoleniu zbudowało Kopiec Wyzwolenia, jak w latach siedemdziesiątych powstał pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. I wymyśliłem: „Babcia, Mama, Wnuk” - szpital trzech pokoleń - mówi.

Co jest potrzebne szpitalowi i jakie będą źródła finansowania sprzętu?

- Nie ma sprzętu, który byłby mniej ważny lub zbędny - tłumaczy nam Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego. - Skalpel, termometr, waga dla noworodka czy RTG, a może stojak do kroplówki - to wszystko jest niezbędne - wylicza.

Pieniądze są przewidziane w budżetu miasta. Ile?

- Nie wiem. Przygotowujemy się do przetargów na około 340 pozycji. Zostaną ogłoszone do końca stycznia, a firmy muszą oszacować ceny w przeciągu 40 dni. Za miesiąc powiem o konkretach - zapewnia prezes.

Wiadomo, że na rozbudowę szpitala przeznaczono w tegorocznym budżecie miasta w sumie 10 mln złotych.

Jak twierdzą socjolodzy, takie zbiórki publiczne to nie powrót do zbiórek organizowanych w czasach PRL-u, a przejaw społeczeństwa obywatelskiego.

- Społeczeństwo obywatelskie wyraża się tym, że realizuje zadanie w określonym celu i ważne dla konkretnych ludzi. Nie wyręcza się wtedy państwa, tylko je wspomaga. Po to są takie inicjatywy. W PRL-u społeczeństwo obywatelskie było zarazem antypaństwowe - wyjaśnia dr Agata Zygmunt, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dodaje, że to popularna postawa, której kolebką są Stany Zjednoczone.

- Ludzie zrzeszają się i łatwiej im się utożsamić z danym problemem. Wiedzą, że jak wspomogą, to odkryją efekty tych działań. Ważne są nie tylko duże inicjatywy, jak WOŚP, ale też takie małe, lokalne. Uaktywniają społeczność lokalną, ale też motywują do zrobienia czegoś dla siebie - ocenia dr Agata Zygmunt.

Fundacja Powiatowe Dzieci założyła konto do wpłat darowizn na zakup wyposażenia. Numer tego konta to: 67 1050 1230 1000 0090 8004 5884. Każda wpłacona złotówka zostanie przeznaczona na wyposażenie szpitala.


*Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Iwona Makarska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.